V Afganistane sa rozhoreli plamene odporu proti brutalite hnutia Taliban, pričom tento týždeň hlásia boje na severe a západe krajiny, kde ozbrojené skupiny odporu frontálne útočia na islamistov. Téme sa venuje v americkom časopise Foreign Policy analytička Lynne O’Donnellová.

Boje boli hlásené v mnohých afganských provinciách vrátane provincií Pandžšír, Ghazní či Herát. Protitalibanské skupiny totiž plnia svoj sľub „jarnej ofenzívy“ a islamisti nasadzujú tisíce bojovníkov na potlačenie povstania, píše O’Donnellová.

Námestník ministra obrany v Pandžšíre

Autorka článku sa ďalej odvolala na jeden zdroj z hnutia odporu, podľa ktorého úradujúci námestník ministra obrany Talibanu mulla Mohammad Fazl osobne prišiel do údolia Pandžšír (severne od Kábulu) dohliadať na boj, čo naznačuje, ako vážne talibanskí extrémisti vnímajú „klíčiaci" odpor.

Podľa O’Donnellovej je však nepravdepodobné, že by odbojové skupiny v krátkodobom horizonte porazili silnejšiu palebnú silu talibov, ktorí majú k dispozícii aj americké zbrane (vojnovú korisť), ktoré si ponechali po vlaňajšom unáhlenom stiahnutí Američanov z krajiny.

Partizánsky spôsob boja

Analytička uvádza, že v dlhodobom horizonte by sa však odbojári mohli „zakopať", teda ukotviť medzi miestnym obyvateľstvom a využiť znalosť terénu na povstanie v partizánskom štýle, využívajúc taktiku „zasiahni a uteč", teda krátke prekvapivé útoky a ústupy skôr, ako nepriateľ stihne zareagovať.

„Z tohto má Taliban zrejme najväčší strach a jeho krutá reakcia na povstanie - vrátane hlásených svojvoľných popráv civilistov na niektorých miestach - je jasným pokusom utlmiť akékoľvek známky podpory pre hnutie odporu," uviedla O’Donnellová. Poznamenala však, že bez „jednoty, zbraní alebo útočiska" je boj proti islamistom v Kábule veľmi ťažký.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Kábul - Na snímke zverejnenej Talibanom bývalý afganský prezident Hamíd Karzaj (uprostred vľavo), líder skupiny Hakkáního Anas Hakkání (uprostred vpravo), Abdulláh Abdulláh (druhý sprava), ktorý vedie afganskú vládnu vyjednávaciu radu a bývalý vládny vyjednávač s Talibanom a ďalší členovia delegácie Talibanu počas stretnutia v Kábule 18. augusta 2021. V Afganistane nebude demokratická vláda. Krajinu bude spravovať vládna rada a súčasný vodca Talibanu Hajbatulláh Áchúndzáda bude stáť na čel
Neprehliadnite

Najvyšší vodca Talibanu žiada svet, aby uznal afganskú vládu