Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) pripadne na prevádzku chladničky zhruba 10 percent celkovej spotrebovanej elektriny v štvorčlennej domácnosti. 330-litrová chladnička kombinovaná s mrazničkou minie mesačne pri nepretržitej prevádzke 24,17 kilowatthodín.

Ak počítame s minuloročnou cenou elektriny pre domácnosti uvádzanou Eurostatom (0,1506 €/kWh), stojí prevádzka chladničky ročne 43,68 eura. To však za predpokladu, že domácnosť neplytvá elektrinou.

Podľa SIEA a nemeckej poradenskej spoločnosti co2online by ste sa mali riadiť nasledujúcimi ôsmimi zásadami:

1. Pravidelne kontrolujte technický stav

Účet za elektrinu môže predražiť napríklad chybné tesnenie (nedoliehajúce či stvrdnuté) na dverách chladničky. Aspoň raz za pol roka vyčistite od prachu chladiacu mriežku na zadnej strane spotrebiča. Vrstva prachu zvyšuje spotrebu energie, pretože spomaľuje výmenu tepla medzi chladiacou náplňou a okolím.

2. Dbajte na správne teplotné uskladnenie potravín

Moderné chladničky majú pre jednotlivé druhy potravín vyčlenené zóny - od 0 stupňov Celzia pre mäso až po 12 stupňov Celzia pre nápoje. Vo všeobecnosti platí, že najvyššia teplota sa drží v hornej časti chladničky. V tomto priestore by ste mali uchovávať (vychladené) varené jedlá alebo napríklad marmelády. Najchladnejší priestor sa nachádza nad zásuvkami pre zeleninu. Ten by ste mali vyplniť rýchlo sa kaziacimi potravinami ako je mäso.

3. Zvoľte správnu polohu chladničky

Uprednostnite chladnejšie miesta, na ktoré priamo nedopadá slnko a vyhýbajte sa zdrojom tepla. Chladničku neumiestňujte vedľa sporáku, umývačky riadu či radiátora.

4. Neblokujte vetranie

Kvôli dostatočnému odvetrávaniu tepla by nemala byť zadná strana chladničky ničím zatarasená. V opačnom prípade sa bude spotrebič prehrievať a plytvať energiu. Z tohto dôvodu sa neodporúča vstavať chladničku do kuchynskej linky. Ak na tom trváte, doprajte jej po bokoch aspoň 2-centimetrovú rezervu a vzadu minimálne 5-centimetrovú. Skrinka by mala mať vetracie otvory a dostatok miesta na cirkuláciu vzduchu. 

5. Odstraňujte námrazu

Námraza na výparníku znižuje chladiaci výkon a núti spotrebič vynakladať ďalšiu energiu na to, aby dosiahol požadovanú teplotu. Ak to za vás neurobí chladnička alebo mraznička s automatickým odmrazovaním, budete si s námrazou musieť poradiť sami. Jej tvorbu znížite uskladňovaním vlhkých potravín v uzavretých obaloch.

8 tipov ako skrotiť spotrebu chladničky

Zdroj: Flickr/Dan4th Nicholas/CC

6. Do chladničky nevkladajte teplé potraviny

Vyhnete sa tým zbytočnému plytvaniu energie na zachladenie potravín. Do chladničky aj mrazničky vkladajte len vychladnuté jedlá.

7. Udržiavajte optimálnu teplotu

Optimálna teplota chladničky je 7 stupňov Celzia (v prípade chladničky bez zonácie 5 stupňov Celzia). V mrazničke alebo mraziacom boxe by teplota nemala prekročiť mínus 18 stupňov Celzia. Pamätajte na to, že znížením vnútornej teploty o 2 stupne Celzia zvýšite spotrebu elektriny o 15 percent.

8. Otvárajte iba na nevyhnutne potrebný čas

Vedeli ste, že údaje o úspore na energetických štítkoch chladničiek a mrazničiek nepočítajú s otváraním dvierok? Chladničku by ste mali rýchlo a premyslene napĺňať a aj vyprázdňovať. Potraviny, ktoré pravidelne naraz vyberáte (napríklad zaužívané raňajkové menu) sa oplatí vkladať do jednej nádoby.

Na ochladenie teplého vzduchu spotrebuje chladnička po každom krátkom otvorení a zatvorení toľko energie ako 60-wattová žiarovka za 10 minút (0,01 kWh). Ak ju otvoríte desaťkrát denne, týždenne vás to bude stáť takmer 11 centov.