Ak sa k tomu pridá závisť (sused si kúpil nové auto, suseda bola pri mori) a trochu márnomyseľnosti, vznikajú predpoklady dostať sa do dlhovej pasce.

Legislatívne podmienky sa už sprísnili, no donedávna mohla úverová spoločnosť pri neplnení striktných podmienok zmluvy ľahko žiadať o zosplatnenie celého úveru vrátane vysokých úrokov a pokút odporujúcim dobrým mravom. Po vydaní rozhodcovského rozsudku takéto pohľadávky rýchlo končili u súdnych exekútorov.

Medzi najčastejšie príčiny exekúcií patria rozhodcovská doložka v úverovej zmluve, vysoká pokuta či neúmerne vysoký úrok. Ako sa vyhnúť problémom, ktoré nezriedka vyústia do exekúcie? 

1. Nepožičiavajte si

Málokto si dokáže zaistiť bývanie, kúpiť auto či reagovať na nepredvídateľnú udalosť bez zadlženia sa. Ak si už musíte požičať, tak iba na naozaj nevyhnutnú vec a s istotou, že budete schopní pôžičku splatiť načas. Majte na pamäti, že žiadna pôžička nie je zadarmo, vždy požičanú sumu preplatíte. V prípade porušenia zmluvných podmienok sa k úrokom pridávajú sankcie a zmluvné pokuty, ktoré pôžičku dokážu výrazne predražiť.

2. Majte prehľad a poriadok vo financiách

Majte vždy prehľad o svojich príjmoch, výdavkoch a dlhoch. Ak máte za sebou búrlivú finančnú minulosť, oslovujte svojich veriteľov, obráťte sa na súd, navštívte register neplatičov. Musíte mať istotu, že viete o všetkých záväzkoch a v budúcnosti vás nič neprekvapí.

3. Ak máte viac dlhov, konsolidujte

Ak máte viac dlhov, snažte sa ich zlúčiť do jedného – konsolidujte. Ušetríte na poplatkoch a budete mať svoj dlh lepšie pod kontrolou. Majte ale na pamäti, že konsolidácia pôžičiek sa vyplatí iba pri relatívne nízkych dlhoch. Pri veľkých dlhoch je výhodnejšie individuálne riešenie, ktoré zvyčajne zahŕňa snahu dohodu s veriteľom, súdne napadnutie podmienok úverovej zmluvy alebo aj osobný bankrot.

Slováci stále patria medzi jeden z najmenej zadlžených národov v Európskej únii - pomer úverov domácnostiam k hrubému domácemu produktu Slovenska v roku 2014 dosiahol 31 %, kým v eurozóne je to 52 percent. No miera zadlženosti obyvateľov neustále rastie a Národná banka Slovenska už upozornila, že ak bude rast úverovania pokračovať v takom trende ako doteraz, do dvoch rokov budú Slováci národom s druhou najväčšou zadlženosťou medzi krajinami strednej a východnej Európy. V roku 2014 súdy rozhodli o 549 tisíc exekúciách a v prvej polovici toho roka vyhlásili 281 osobných bankrotov, o 82 viac než v rovnakom období vlaňajška.

4. Nepožičiavajte si na splatenie pôžičiek

V prípade, že nezvládate splácať už existujúce pôžičky, je pravdepodobné, že ďalšiu pôžičku rovnako nebudete schopní splácať. Navyše platí úmera – čím máte viac pôžičiek a dlhov, tým menej máte možností si požičať. Pre nízku bonitu ľudia často končia u nebankových inštitúcií a rôznych úžerníkov.

5. Počítajte vždy s rezervou

Pokúste sa žiť tak, aby ste mali finančnú aj časovú rezervu. Nie je nič horšie, ako žiť od výplaty k výplate a nebyť pripravení na žiadny nečakaný výdaj. Všetky problémy riešte včas a nikdy sa nerozhodujte pod tlakom.

6. Pozor na podpisy

Tato zásada platí univerzálne – keď niečomu nerozumiete, nič nepodpisujte. V prípade podpisu pôžičiek sa jedná predovšetkým o dlhé a neprehľadné zmluvy, ktoré majú niekoľko stránok zmluvných podmienok. Na druhej strane je netrpezlivý veriteľ, ktorý vás už po pár minútach núti do podpisu. Vždy si všetko riadne prečítajte, rozmyslite a nenechajte na seba tlačiť.

7. Postavte sa problémom čelom

Mnoho ľudí, ktorí sa dostali do finančných problémov, sa dostsalo do akejsi apatie, už nemajú silu nič riešiť. Nepreberajú upomienky, nečítajú listy od veriteľov a čakajú, kým pri dverách zazvoní exekútor. Je omyl myslieť si, že ak si neprevezmete úradný list alebo predvolanie, tak dokumenty nenadobudnú právnu moc. Existuje fikcia doručenia - aj keď si predvolanie neprečítate, beží lehota na možnosť podania odporu. Nereagovanie súd považuje za potvrdenie súhlasu a rozhodnutie nadobúda právnu moc. Aj keď je to ťažké, neprepadajte panike, jednajte s veriteľmi, skúste nájsť riešenie v podobe zníženia splátok, konsolidácie alebo osobného bankrotu.

8. Pripravte si zadné vrátka

Myslite na záložnú alternatívu, ak by sa niečo stalo. Uzatvorte napríklad životné poistenie, ktorého plnenie by dokázalo pokryť vaše dlhy v prípade smrti či ťažkého úrazu, aby ste do problémov nezatiahli najbližších.

Oddlžovacia poradňa

V spolupráci so spoločnosťou Prvá oddlžovacia s.r.o. otvárame na Gazduj poradňu, v ktorej sa môžete nezáväzne opýtať na riešenie akéhokoľvek problému spojeného so zadlžením fyzickej osoby. Na otázky odpovedajú experti z Prvej oddlžovacej, ktorá svojim klientom pomáha brániť sa pred nevýhodnými zmluvami a hľadať optimálne riešenie pri oddlžení. Medzi najčastejšie nástroje patria správa dlhov, osobný bankrot či pôžičky na vyplatenie nehnuteľností v exekúciách. Otázku zadajte cez formulár nižšie na tejto stránke: