Súdna rada zvolila nového šéfa Najvyššieho súdu SR

Členovia Súdnej rady SR sa v pondelok stretli, aby sa po štvrtýkrát pokúsili zvoliť predsedu Najvyššieho súdu SR. Verejnosť nebola prítomná, dostupný bol iba online prenos. Súdna rada má 18 členov, na zvolenie predsedu treba  10 hlasov. Po siedmich hodinách vypočúvania bol nakoniec 12 hlasmi zo 17 prítomných členov zvolený Ján Šikuta. Jeho protikandidát Ivan Rumana nedostal ani jeden hlas.

Post predsedu NS SR sa uvoľnil  v októbri 2019, keď uplynul mandát bývalej predsedníčke Daniele Švecovej. Odvtedy sa nového predsedu nepodarilo zvoliť, posledný neúspešný pokus prebehol v januári.

Ivana Rumanu navrhlo ako predsedu pôvodne 12 členov Súdnej rady, čo ďalšia členka Elena Berthotyová označila za kartelovú dohodu, keďže majú sami dosť hlasov na jeho zvolenie. Šikuta, ktorý bol navrhnutý Sudcovskou radou Okresného súdu Bratislava III, sa už v predchádzajúcich voľbách o post predsedu neúspešne uchádzal.

„Ďakujem za grilovačku. Už som ugrilovaný,“ skonštatoval Šikuta po trojhodinovom vypočúvaní. Posledné slovo má prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá predsedu NS SR vymenúva.

Nový koronavírus sa možno prispôsobuje ľuďom

Rovnako ako každý vírus, aj SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, geneticky mutuje. Zmeny nastanú, keď sa počas reprodukcie vírusu vnútri buniek chybne okopíruje genetická informácia. Analýza viac ako 13-tisíc vzoriek z Británie naznačuje, že tempo mutácií nového koronavírusu je pomerne pomalé. Nová zmena sa podľa nej objaví približne dvakrát za mesiac. Zatiaľ čo väčšina týchto zmien je neškodná, niektoré môžu vírusu pomôcť v rýchlejšom šírení alebo zvýšení odolnosti voči vakcíne.

Práve podobný typ zmeny upútal pozornosť skupiny výskumníkov z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM). Po analýze viac ako 5 346 genómov SARS-CoV-2 zo 62 krajín našli prípady, ktoré by mohli dokazovať, že sa vírus prispôsobuje ľuďom. Ide o mutáciu glykoproteínového hrotu, ktorý vírus používa na infikovanie ľudských buniek.

Zatiaľ čo autori zatiaľ nerecenzovanej štúdie zdôrazňujú, že nemáme dôkaz o vyššej nebezpečnosti vírusu v dôsledku mutácií, je potrebné dávať na ne pozor, keďže by mohli potenciálne ohroziť účinnosť vyvíjanej liečby. „Vyvíjajú sa vakcíny a iné terapie proti tomuto proteínu, pretože sa zdá byť veľmi dobrým cieľom. Musíme na to dávať pozor a ubezpečiť sa, že mutácie neznehodnocujú tieto postupy,“ povedal profesor Martin Hibberd, hlavný autor štúdie.

Čínsky Wu-chan hlási po dlhom čase nové prípady nákazy

Po tom, ako v nedeľu mesto Wu-chan, z ktorého sa do sveta rozšírila pandémia COVID-19, potvrdilo prvý prípad nákazy od 3. apríla, sa dnes toto číslo zvýšilo na päť. Čína mala v priebehu posledných týždňov klesajúci počet prípadov, postupne uvoľňovala opatrenia a vyhlásila nízke riziko nákazy vo všetkých regiónoch. Skupiny prípadov, ktoré sa v pondelok objavili vo Wu-chane a severovýchodnej provincii Ťi-lin (Jilin), sú prvé od ukončenia zákazu vychádzania 8. apríla.

Vo všetkých prípadoch išlo o asymptomatické ochorenia. To znamená, že pacienti boli infikovaní a mohli vírus prenášať, nevykazovali však známky nákazy. Tento typ prenosu predstavuje obzvlášť veľké nebezpečenstvo v krajinách, kde sa po uvoľnení ochorení zvýši množstvo medziľudského kontaktu.

Skupina 11 nových prípadov sa objavila aj v meste Shulan v provincii Ťi-lin, neďaleko hraníc so Severnou Kóreou a Ruskom. Zatiaľ čo pôvod všetkých prípadov vedie k jednej osobe, ktorá následne nakazila svojich príbuzných, dôvod jej vlastnej nákazy nie je jasný. Svoju úlohu môže hrať aj poloha, keďže provincia zaznamenala viac prípadov importovanej nákazy u občanov, ktorí sa vracali z Ruska. Experti preto varujú, že ukončenie karantény stále neznamená úplné víťazstvo nad pandémiou.

Slovenské matky platia „pokutu za materstvo“

V kontexte nedeľného Dňa matiek zverejnil Inštitút finančnej politiky nelichotivú štatistiku: Slovensko má šiestu najvyššiu rodovú priepasť v odmeňovaní, keď v priemere zarobia ženy až o 20 percent menej ako muži. Jednou z hlavných príčin tohto problému je „pokuta za materstvo”, ktorá označuje klesajúci priemerný príjem žien s každým ďalším dieťaťom. Priemerný príjem mužov pritom po založení rodiny rastie. Prispievať k tomu môže fakt, že Slovensko v súčasnosti matkám ponúka málo príležitostí na zosúladenie pracovného života a rodičovskej dovolenky.

„Slovenské mamy pritom pre dlhé rodičovské dovolenky doma zostávajú oveľa dlhšie ako v iných európskych krajinách. Slovensko má preto najnižší podiel pracujúcich matiek malých detí v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ,” vysvetlil IFP. Zamestnanosť žien s malými deťmi je na Slovensku na úrovni 8,6 percenta, zatiaľ čo priemer krajín Európskej únie je až 41,9 percenta.

Inštitút finančnej politiky navrhol niekoľko riešení, ktoré by mohli škálu problému zmierniť. Patria medzi ne cenovo dostupné a kvalitné jasle, motivačné nastavenie flexibilnejších foriem materskej dávky, ale aj dostupná práca na skrátený úväzok.

Pád ropy prekazil plány Saudskej Arábie

Pre Arabský polostrov znamenala koronakríza a s ňou súvisiaci prepad cien energií tvrdú ranu. Saudská Arábia, ktorej príjmy závisia najmä od vývozu ropy, zaznamenala len v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka rozpočtový deficit na úrovni 8 miliárd eur. Celkové príjmy krajiny sa znížili medziročne o 22 percent na 31 miliárd eur. Vláda sa rozhodla v súvislosti s krízou prijať výrazné úsporné opatrenia.

Daň z pridanej hodnoty sa zvýši trojnásobne, z pôvodných 5 na 15 percent. Krajina pritom DPH zaviedla iba dva roky dozadu, ako časť politík, ktoré mali znižovať podiel príjmov z ropy na celkových príjmoch štátu. Štát taktiež od 1. júna zruší mesačný príspevok na kompenzáciu zvýšených životných nákladov pre štátnych zamestnancov. Prijaté opatrenia by mali priniesť do štátnej kasy takmer 25 miliárd eur, podľa analytikov to však nebude stačiť.

Kríza spôsobená novým koronavírusom sa postavila do cesty dlhodobým plánom korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý chcel v priebehu nasledujúcich rokov modernizovať ekonomiku a znižovať jej závislosť na rope. Do štátnej kasy na to minulý rok získal 25,6 miliárd dolárov, keď v rekordnom IPO uviedol na burzu akcie firmy Saudi Aramco. Vláda však už teraz musela zredukovať výdavky na viaceré veľké projekty z program reforiem, ktorý označuje Vision 2030.