Pri riešení pandemickej situácie dochádza k dohode

Na finálnom znení riešenia pandemickej situácie i spôsobe testovania by sa mala vláda dohodnúť v sobotu (16. 1.) popoludní. Informoval o tom minister hospodárstva SR a podpredseda vlády Richard Sulík. K situácii naznačil, že sa na rokovaní kabinetu výrazne posunuli vpred. Strana SaS predstavila aj svoj návrh riešení, podrobnosti však nepovedal.

Podpredseda vlády SR pre legislatívu Štefan Holý a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí majú predložiť návrh uznesenia vlády, ministri ho dostanú na preštudovanie. ,,Takže to nie je uzavreté, ale naozaj sme sa výrazne priblížili k rozumnému kompromisu,“ uviedol Sulík, zdôrazňujúc všeobecný záujem celej vlády vyriešiť pandemickú situáciu. Predseda vlády SR Igor Matovič povedal, že nemení svoje stanovisko, ktoré sa týka formy a spôsobu plošného testovania. Verí, že sobotňajšie rokovanie dospeje k spoločne akceptovanému riešeniu. Samosprávam odkázal, aby sa poctivo na testovanie pripravovali. Už skôr avizoval nové kolo celoplošného testovania na 23. januára.

Richard Sulík
Neprehliadnite

Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu, avizuje Sulík

Pfizer prechodne obmedzí dodávky vakcíny do Európy

Farmaceutická firma Pfizer dočasne obmedzí dodávky svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 do Európy, zatiaľ čo bude pracovať na zvýšení výrobnej kapacity. Informoval o tom Nórsky inštitút verejného zdravia. Zníženie dodávok je dôsledkom obmedzenia produkcie Pfizeru tak, aby firma mohla zvýšiť svoju výrobnú kapacitu z terajších 1,3 miliardy na dve miliardy dávok ročne, oznámil inštitút. Dočasné zníženie dodávok podľa inštitútu zasiahne všetky európske krajiny.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že dodávky vakcíny sa oneskoria o tri až štyri týždne. Stane sa tak z dôvodu prác v závode americkej farmaceutickej firmy v Belgicku. Ministri zdravotníctva šiestich členských štátov EÚ ako reakciu adresovali spoločný list Európskej komisii, v ktorom vyjadrili znepokojenie v súvislosti s oneskorením dodávok vakcíny. Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je „ neprijateľná“ a „znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania“.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Dodávky vakcín Pfizer do EÚ sa oneskoria o tri až štyri týždne

Dve firmy rozširujú investície na Slovensku

Investície do rozšírenia výroby v celkovej výške 15,6 milióna eur oznámili úradom dve firmy zo strojárskeho a potravinárskeho priemyslu. Ide o nemeckú skupinu Hydac Electronic, ktorá plánuje do roku 2022 vynaložiť 8,38 milióna eur do rozvoja svojej továrne na severe Slovenska. V súčasnosti pôsobí v Martine a Tvrdošíne, vďaka projektu vytvorí 68 pracovných miest.

Druhou firmou je slovenská divízia švajčiarskeho potravinárskeho gigantu Nestlé, ktorá zvýši produkciu vďaka investícii do nových výrobných liniek. Závod v Prievidzi sa zameriava najmä na výrobu bujónov a polievok. Objem jeho produkcie by mal stúpnuť skoro o tretinu a podnik vytvorí vďaka investícii štyri desiatky pracovných miest. Obe investície plánuje štát podporiť stimulmi. Daňové úľavy by ale mali byť nižšie, než firmy pôvodne chceli.

18.8.2017 - Prievidza - Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode NESTLÉ.
Neprehliadnite

Dve firmy investujú do rozšírenia výroby na severe Slovenska 15,6 mil. eur

Biden predstavil nový záchranný balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil návrh zákona o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou. Podľa J. Bidena si momentálne mnoho Američanov nemôže dovoliť platiť nájom alebo hypotéku a často ani nakúpiť potraviny. Balík bude v hodnote 1,9 bilióna dolárov. Jeden bilión dolárov z balíka pôjde na priamy jednorazový príspevok v hodnote 1 400 dolárov pre väčšinu Američanov. Obyvatelia USA tak spolu s príspevkom vo výške 600 dolárov, ktorý bol schválený Kongresom vlani v decembri, dostanú dokopy 2 000 dolárov.

Na pomoc pre podnikateľov vyčleňuje návrh zákona 440 miliárd dolárov. Záchranný balík ďalej podporí americký vakcinačný program a testovanie na Covid-19 sumou 160 miliárd dolárov. Za cieľ si prezident dáva vytvorenie nových pracovných miest. ,,Použijeme doláre daňových poplatníkov na obnovu Ameriky. Budeme nakupovať americké výrobky, čím podporíme milióny pracovných miest v americkom priemysle a posilníme našu konkurencieschopnosť v čoraz konkurenčnejšom svete,“ uviedol J.Biden.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden predstavil nový záchranný balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Rusko odstupuje od Zmluvy o otvorenom nebi

Rusko odstupuje od Zmluvy o otvorenom nebi po tom, ako sa z tejto dohody o prieskumných letoch zameraných na budovanie vzájomnej dôvery monitorovaním vojenských aktivít vlani stiahli USA. Zmluva tak po odstúpení dvoch hlavných signatárov stráca význam. Zmluva bola podpísaná v roku 1992 v Helsinkách a pridalo sa k nej vyše 30 krajín.

Táto zmluva mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a umožňovala vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad územiami ďalších členských štátov a zbierať tak údaje o ich vojenských silách a aktivitách. USA ukončili uplatňovanie tejto zmluvy v novembri 2020, pol roka po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Washington odstúpi od tohto dokumentu z dôvodu jeho porušovania Ruskom, ktoré však takéto obvinenia poprelo.

JB 25 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas video výročnej tlačovej konferencie v Moskve 17. decembra 2020. Tento rok však bude mať pre koronavírusovú pandémiu podobu videokonferencie. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin speaks via video call during a news conference in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 17, 2020. This year, Putin attended his annual news conference online due to the coronavirus pandemic. (Aleksey Nikolskyi, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko oznámilo odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi