Ministri zdravotníctva šiestich členských štátov EÚ adresovali v piatok spoločný list Európskej komisii, v ktorom vyjadrili „vážne znepokojenie" v súvislosti s oneskorením dodávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 vyvinutej farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je „neprijateľná" a „znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania".

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Dodávky vakcín Pfizer do EÚ sa oneskoria o tri až štyri týždne

Šéfovia rezortov zdravotníctva uvedených štátov reagovali na správu, že dodávky vakcíny spoločnosti Pfizer do EÚ sa v najbližších týždňoch oneskoria z dôvodu prác v závode americkej farmaceutickej firmy v Belgicku. Cieľom prác je zvýšiť výrobnú kapacitu tohto závodu.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva, ktoré k tomu vydalo vyhlásenie, podľa agentúry AFP dodalo, že Európska komisia a prostredníctvom nej aj členské štáty EÚ boli informované, že spoločnosť Pfizer nebude v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov schopná úplne splniť už sľúbený objem dodávok.

KK11 Portage - Na archívnej snímke z 11. decembra 2020 nápis spoločnosti Pfizer v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer v Kalamazoo, americkom štáte Michigen. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.   Nové varia
Neprehliadnite

Pfizer prechodne obmedzí dodávky vakcíny do Európy

Nemecký rezort zdravotníctva dodal, že renovačné práce v továrni spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs povedú k zvýšeniu výrobnej kapacity, a to od polovice februára. Nórsky zdravotný úrad (FHI) informoval, že dočasné zníženie objemu dodávok pocítia všetky európske krajiny.