Pellegrini oznámil názov svojej strany

Nová strana Petra Pellegriniho sa bude volať Hlas – sociálna demokracia. Názov spolu s logom predstavil expremiér na pondelkovej tlačovej konferencii. Prípravný výbor strany, do ktorého okrem Pellegriniho patria aj poslanci Matúš Šutaj Eštok a Peter Kmec, už oznámil zber podpisov potrebných pre jej registráciu.

Zoskupenie bude potrebovať minimálne 10-tisíc podpisov, zbierať ich plánujú osobne, bez platených brigádnikov. Pokiaľ splnia všetky zákonné podmienky, tak im následne Ministerstvo vnútra SR stranu zaregistruje.

Cieľom novej strany bude obnova koaličného potenciálu sociálnej demokracie na Slovensku. Pellegrini pritom potvrdil aj možnosť bližšej spolupráce so stranou Dobrá voľba, ktorú založil exminister zdravotníctva Tomáš Drucker po svojom odchode zo Smeru-SD.

Pellegrini zároveň nechce byť len „tieňom“ Smeru, aj keď z neho pochádza väčšina členov. Na tlačovej konferencii predstavil ďalších 15 mladých ľudí, ktorí budú súčasťou strany, pričom poznamenal, že pochádzajú z celého Slovenska. „Chceme naplniť a dokonať záväzok zodpovednej zmeny, s ktorou sme mnohí predstúpili pred voliča,“ vyhlásil.

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (vľavo) počas tlačovej konferencie 10. júna 2020 v Banskej Bystrici.
Neprehliadnite

Pellegriniho strana v preferenciách získala takmer 20 percent. Smer sa prepadol

Duda vyhral prvé kolo poľských prezidentských volieb

Súčasný poľský prezident Andrzej Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), zvíťazil v prvom kole nedeľných prezidentských volieb. Po spočítaní hlasov z 99 percent volebných miestností vedie so ziskom 43,7 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil liberálny primátor Varšavy Rafal Trzaskowski, ktorý Dudu vyzve v druhom kole.

Za Trzaskowským skončil nezávislý kandidát Szymon Holownia so ziskom 13,9 percenta hlasov. Okrem nich sa o zvolenie uchádzali ďalší ôsmi kandidáti, ani jeden z nich však nezískal viac ako 10 percent. Volebná účasť dosiahla 64,4 percenta, končené výsledky majú byť zverejnené najneskôr v utorok nadránom.

Druhé kolo volieb sa uskutoční 12. júla. Kampani doteraz dominovali otázky ľudských práv a existenčné problémy bežných ľudí. Trzaskowski, ktorý je kandidátom opozičnej Občianskej platformy (PO), vystupuje proti Dudovmu euroskepticizmu či ofenzívnej rétorike voči sexuálnym menšinám. Okrem toho sa Poľsko musí vysporiadať s prvou recesiou od skončenia komunistického režimu, ktorú spôsobila pandémia Covid-19.

MIK 15 Gelsenkirchen - Na snímke sú uhoľná elektráreň a veterná turbína v Gelsenkirchene 16. januára 2020. Nemeckí predstavitelia sa dohodli na pláne odstavenia hnedouhoľných elektrární v druhej polovici dekády 2030 - 2040. Nemecko je najväčším producentom hnedého uhlia na svete a vyrába z neho 19 % elektriny. FOTO TASR/AP

A Uniper coal-fired power plant and a BP refinery steam beside a wind generator in Gelsenkirchen, Germany, Thursday, Jan. 16, 2020. The German government says officials have
Neprehliadnite

Posledný uhoľný mohykán Európy: príbeh zelenej (ne)transformácie Poľska

Expremiéra Fillona odsúdili za spreneveru

Chcel byť prezidentom, ale tvrdo ho dobehol podvod s fiktívnou asistentkou. Bývalého francúzskeho premiéra Françoisa Fillona a jeho manželku Penelope – t. j. spomínanú dobre platenú poslaneckú asistentku – odsúdili za spreneveru verejných financií. Fillon by si mal odsedieť dva roky vo väzení, pričom ďalšie tri dostal podmienečne, jeho manželka má trojročný podmienečný trest. Obaja sa odvolali.

Škandál vypukol v roku 2017, kedy sa zistilo, že Penelope Fillonová bola šesť rokov oficiálne zamestnaná ako asistentka svojho muža, ktorý bol vtedy poslancom francúzskeho parlamentu –  ale túto prácu nikdy nerobila.  Inkasovala však dohromady 831 400 eur.

„Platba bola disproporčne veľká vzhľadom na vykonanú prácu. Pani Fillonová bola najatá na pozíciu, ktorá nemala význam,“ uviedol predsedajúci sudca v rozsudku.

Táto kontroverzia zohrala úlohu v prezidentských voľbách v roku 2017, v ktorých mal Fillon po výhre v primárkach republikánskej strany podľa prieskumov našliapnuté na celkovú výhru. Pre podozrenia sa však prepadol a nakoniec z boja o Elyzejský palác odstúpil. Vo voľbách napokon zvíťazil súčasný prezident Emmanuel Macron.

Odvolaním proti rozsudku manželia Fillonovci zabránili svojmu okamžitému zadržaniu. Ich právnici trvajú na tom, že boj nie je prehratý a bude nasledovať nový, spravodlivejší súd.

Predsedom Súdnej rady sa stal Mazák

Súdna rada SR na pondelkovom zasadnutí zvolila za svojho predsedu bývalého šéfa Ústavného súdu SR Jána Mazáka. Post sa uvoľnil po odstúpení predchádzajúcej predsedníčky Lenky Praženkovej. J. Mazák bol jediný kandidát, pričom ho navrhovali nominanti zo všetkých zložiek moci, teda členovia súdnej rady volení sudcami, parlamentom aj tí vymenovaní vládou a prezidentkou.

Podľa vlastných slov má Ján Mazák na čele Súdnej rady tri ciele. Po prvé, chce potvrdiť oprávnenosť jej existencie, keďže nie je ustanovené, že tento orgán bude fungovať permanentne. Druhým cieľom je dosiahnuť, aby bola Súdna rada rešpektovaným orgánom. Okrem toho chce, aby vystupovala ako kolektívny ústavný orgán, kde každý člen a členka konajú podľa svojho svedomia, avšak s vysokou zodpovednosťou.

Mazák v minulosti pôsobil aj ako poradca bývalého prezidenta Andreja Kisku. Pre kandidatúru na pozíciu šéfa súdnej rady sa rozhodol, pretože chce obnoviť dôveryhodnosť súdov. Vo funkcii by chcel zotrvať celé obdobie a keďže bol zvolený, nebude sa uchádzať o post sudcu na Súdnom dvore Európskej únie.

Facebook prichádza pre bojkot o miliardy

Šéf americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg prišiel o 7,2 miliardy dolárov pre bojkot reklamy na jeho sociálnej sieti. Akcie firmy v piatok poklesli o 8,3 percenta, čo je najprudší prepad za posledné tri mesiace. Celkovo klesla trhová cena spoločnosti o 56 miliárd dolárov a Zuckerberg sa prepadol v rebríčku najbohatších ľudí sveta na štvrté miesto.

Kontroverziu spustilo pred niekoľkými týždňami rozhodnutie Facebooku nevymazať sporný status amerického prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom v súvislosti s demonštráciami v USA spomínal streľbu. Odvtedy sa približne 90 firiem, ktoré si na sociálnej sieti platia reklamu, rozhodlo zapojiť do bojkotu, aby upozornili, že firma nerobí dosť na zastavenie šírenia nenávistných prejavov.

Medzi bojkotujúcich inzerentov patria spoločnosti ako Coca-Cola, Unilever alebo Verizon Communications. Väčšina z nich pozastaví reklamu od júla. Zuckerberg pod tlakom oznámil, že Facebook zakáže nenávistné znenie v reklamách a bude problematické príspevky označovať. Pred týždňom spoločnosť dokonca odstránila príspevok Trumpovho tímu, ktorý obsahoval symbol používaný nacistami za druhej svetovej vojny.