Lučanský je po smrti, šéf väzníc odstúpil

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol v kóme po utorkovom pokuse o samovraždu vo väzenskom zariadení v Prešove, v stredu zomrel. Ešte predtým v ten istý deň odstúpil z funkcie generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan.

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej je odstúpenie šéfa ZVJS dôležitým krokom k obnoveniu dôvery v túto inštitúciu. M. Kolíková sľúbila zriadenie komisie na prešetrenie prípadu a generálny prokurátor Maroš Žilinka potvrdil, že polícia v tomto prípade začala trestné stíhanie. Po oznámení Lučanského smrti sa však trestné stíhanie zastavilo.

M. Kolíková povedala, že zvažovala demisiu, vo funkcii však nateraz zostáva. „Budem to sledovať a postavím sa k tomu čelom,“ povedala. Viaceré opozičné strany žiadajú jej odchod. Strana Hlas napríklad trvá na prísnom vyvodení dôsledkov z Lučanského smrti. „Tým najprirodzenejším je odchod ministerky spravodlivosti z funkcie,“ uviedla strana. „Zároveň je potrebné zriadiť parlamentnú vyšetrovaciu komisiu, ktorá odpovie na všetky nejasnosti v tomto prípade,“ píše v stanovisku.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský počas  tlačovej konferencie v Bratislave v utorok 30. júna 2020. Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) jeho žiadosť prijal. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel

Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia od 4. januára

Minister zdravotníctva Marek Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín.

Zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov je podľa ministra účinným riešením na stlačenie reprodukčného čísla. „Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach,“ pripomenul M. Krajčí. Účinok aktuálnych opatrení nie je podľa ministra možné spoľahlivo vyhodnotiť, javia sa však skôr ako nedostatočné. Sprísnenie podporuje aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia od 4. januára

Čekan vyzýva na lockdown a pomoc zo zahraničia

Situácia v slovenských nemocniciach je podľa biochemika Pavla Čekana katastrofálna, napísal o tom na sociálnej sieti. ,,Nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a niektorí Covid-19 pacienti už musia zostať doma. A vyhliadky sú ešte horšie,“ píše. ,,Žiaľ, nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc,“ radí známy vedec.

P. Čekan tak súhlasí s konzíliom odborníkov, ktoré v utorok vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Koaličná strana OĽANO tvrdí, že podporuje všetky kroky smerujúce k potlačeniu pandémie. „Naše hnutie si vždy ctilo stanoviská odborníkov a na rozdiel od iných subjektov sme nikdy populisticky nespochybňovali opodstatnenosť prijímaných opatrení,“ vyhlásil Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO. Podobný postoj vyjadrilo aj Hnutie Sme rodina, ktoré tvrdí, že sprísňovanie výnimiek je v tomto momente v rukách odborníkov.

Slovenskí vedci darovali 100.000 kusov PCR testov na ochorenie COVID-19 vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave 9. októbra 2020. Na snímke biochemik Pavol Čekan. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čekan vyzýva na tvrdý lockdown a pomoc zo zahraničia

Po Novom roku dovezú 2,6 milióna antigénových testov

Začiatkom januára dovetzú letecky na Slovensko 2,6 milióna kusov diagnostických antigénových testov. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Katarína Matejková. ,,Antigénové testy budú na Slovensko dovezené v avizovanom termíne 7. januára v počte 2,6 milióna kusov, čo je zároveň maximálna kapacita lietadla. Súčasťou zmluvy na ich dodávku, ktorú rezort uzavrel, je opcia. Jej využitie automaticky zabezpečí dodanie ďalších 2,6 milióna antigénových testov,“ spresnila.

Rezort hospodárstva má podľa Matejkovej vytvorený priestor na dodávku množstva ďalších testov tak, aby v žiadnom prípade nechýbali. Podľa zverejnenej kúpnej zmluvy je predávajúcim Eurolab Lambda Trnava. Cena testu je 4,95 eura s DPH. Celková cena 2,6 milióna testov dosiahne podľa zmluvy medzi MH SR a dodávateľom sumu 12,87 milióna eur vrátane DPH.

Na Slovensku pokračuje druhý deň štvrté dobrovoľné kolo testovania na ochorenie Covid-19. Uskutoční sa v dňoch 21. až 22. novembra od 8.00 do 20.00 v takmer 500 mestách a obciach, v ktorých v rámci posledného testovania bol podiel pozitívnych testov viac ako 1 percento. Na snímke testovanie antigénovými testami v kultúrnom dome v meste Sečovce, okres Trebišov v nedeľu 22. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Lietadlo dovezie po Novom roku na Slovensko 2,6 milióna kusov antigénových testov

Najvyšší predstavitelia EÚ podpísali dohodu s Londýnom

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel podpísali dohodu o obchode a spolupráci so Spojeným kráľovstvom po brexite. Dokument putoval do Londýna, kde svoj podpis pridal britský premiér Boris Johnson. Predstavitelia Únie dohodu podpísali na krátkej ceremónii v Bruseli prenášanej naživo na internete. Platiť by mala, zatiaľ predbežne, od 1. januára.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ratifikačný zákon k pobrexitovej obchodnej dohode taktiež schválili – v pomere hlasov 521 k 73. B. Johnson uviedol, že Británia sa touto dohodou premení z „vlažného, niekedy obštruktívneho člena EÚ“ na „priateľského suseda, najlepšieho priateľa a spojenca, akého EÚ môže mať“. Opäť zdôraznil, že jeho krajina bude mať zvrchovanú kontrolu nad svojimi zákonmi.

JB 35 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj
Neprehliadnite

Predstavitelia EÚ podpísali dohodu o obchode a spolupráci s Britániou