Podľa Visolajského je ideálny trojtýždňový lockdown

„Lockdown by mal byť aspoň na tri týždne, s tým, že by bolo umožnené vychádzanie len do práce, k lekárovi, na nákup potravín a individuálne športovanie a vychádzku do prírody. Pričom by ľudia mali mať dostupné bezplatné antigénové testovanie, a podporilo by sa testovanie v práci,” povedal pre médiá lekár a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský.

Expert upozorňuje, že pred vianočnými sviatkami môže dôjsť, aj pre zvýšené nakupovanie, cestovanie a stretávanie sa, k zhoršeniu situácie. Možnosť, ako šírenie nákazy zastaviť, vidí v lockdowne a frekventnom testovaní s následnou izoláciou infikovaných. Najlepším riešením je podľa neho ich kombinácia. „Ak by sme ľuďom dostatočne vysvetlili, že je nutné spraviť takéto obmedzenia na tri týždne, aby sme mali lepšie Vianoce, myslím, že by to prijali,“ konštatoval P. Visolajský. Tvrdí, že ak sa krivka zrazí dostatočne dole, opatrenia sa opäť na istý čas uvoľnia.

Peter Visolajský, Igor Matovič a Robert Mistrík
Neprehliadnite

Visolajský navrhuje trojtýždňový lockdown pred Vianocami

Podmienky pre otvorené terasy sa sprísnili

V oboch vlnách pandémie patrili reštaurácie k prvým zariadeniam, ktoré sa zatvorili. Pravdepodobne však budú poslednými, ktorých sa uvoľňovanie opatrení a otváranie prevádzok dotkne. Otvorené doteraz mohli byť terasy, no pre ich fungovanie už platia nové podmienky. Po novom musia byť aspoň z jednej strany otvorené. Spresnenie pravidiel priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR.

K tomuto kroku sa na tlačovej konferencii vyjadril aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Reagoval na správy o tom, že najnovšie nariadenie hygienikov súvisiace s gastroprevádzkami sa niektorí snažia obchádzať tým, že otvárajú práve tú najkratšiu stranu, a tým znižujú efekt voľného prúdenia vzduchu, ktorý má opatrenie zaistiť. „Ak sa súčasné opatrenia nebudú dodržiavať a epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní,“ dodal J. Mikas.

terasa  zákazníci stoly
Neprehliadnite

Terasám odzvonilo, otvorené ostanú len tie, ktoré spĺňajú najnovšie podmienky

Prievidzského prednostu Juska odvolali po pár mesiacoch

Vláda po štyroch mesiacoch vo funkcii odvolala prednostu Okresného úradu v Prievidzi Pavla Juska, ktorého nominovalo hnutie OĽaNO. Podľa Ministerstva vnútra SR nebolo jeho pôsobenie v súlade s kritériami a princípmi, ktoré sú kľúčové pre vládny kabinet. P. Jusko skončí k 30. novembru.

Vláda Igora Matoviča vymenila po voľbách takmer všetkých prednostov okresných úradov. Pôvodné vedenie zostalo už iba v dvoch zo 72 úradov, a to v Rožňave a Senici. Prvých 57 novovymenovaných prednostov nominovalo do funkcie hnutie OĽaNO. Šéf rezortu Roman Mikulec ešte v júli deklaroval, že žiaden z nových prednostov okresných úradov nie je prilepený k svojej stoličke a ak nastane pochybnosť v jeho výkone, nebude problém ho nahradiť.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Nového prednostu Okresného úradu v Prievidzi odvolali po štyroch mesiacoch

Testy vakcíny od AstraZenecy prinášajú pochybnosti

Niektorí experti vzniesli obvinenie, že farmaceutická spoločnosť AstraZeneca účelovo vyberala dáta z poslednej fázy testov, aby dosiahla deklarované účinnosti. Spoločnosť priniesla dáta na základe dvoch testovaných skupín. Prvá dostala dve plné dávky vakcíny a preukázala tak 62-percentnú účinnosť. Druhá skupina dostala najskôr polovičnú dávku a následne plnú dávku, účinnosť vyskočila na 90 percent.

Práve v aplikácii polovičnej dávky údajne došlo k omylom a experti preto začali o testoch pochybovať. Vláda USA kvôli tomu začala skúšobný proces lepšie skúmať. Riaditeľ AstraZenecy Pascal Soriot vyhlásil, že spoločnosť pre omyl v testoch zrejme vykoná ďalšie globálne štúdie účinnosti. „Teraz, keď sme podľa všetkého zistili jej lepšiu účinnosť, musíme to overiť, takže musíme urobiť ďalšiu štúdiu,“ povedal.

KK20 Cambridge - Na archívnej snímke z 18. júla 2020 nápis AstraZeneca v Cambridgei.  Austrália bude v prípade úspešných klinických testov vakcíny na koronavírus, vyvinutej Oxfordskou univerzitou a farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, jednou z prvých krajín, ktorá sa k tejto vakcíne dostane. Vyplýva to z dohody, o ktorej informovala vláda v nedeľu večer 6. septembra 2020. FOTO TASR/AP
FILE - This July 18, 2020, file photo, shows the AstraZeneca offices in Cambridge, England. AstraZeneca anno
Neprehliadnite

Okolo testov vakcíny firmy AstraZeneca rastú pochybnosti

Testovanie žiakov nebude pre všetkých

Minister školstva Branislav Gröhling avizoval na sociálnej sieti, že do pondelka pripraví plán na to, ako by mohlo prebiehať testovanie na školách. Po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) povedal, že testovanie žiakov na ochorenie Covid-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. „Musíme sa vyrovnať s množstvom otázok od dobrovoľnosti, zdravotníkov po technické vybavenie,“ povedal minister.

Zástupca ZMOS-u v ústrednom krízovom štábe a starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký upresnil, že spolu s rezortom školstva hľadajú riešenie, aby mohli testovať aspoň na relevantnej vzorke škôl a potom pilotným projektom otvorili druhé stupne základných škôl či stredných odborných škôl. L. Baňacký uviedol, že hľadajú možnosti so zriaďovateľmi, ktorí nájdu dostatok technických i personálnych kapacít na to, aby vedeli školy otvoriť. Ak budú splnené podmienky, pracovný dátum je podľa starostu od 8. decembra.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) diskutuje s novináírmi pred rokovaním 54. schôdze vlády SR v Bratislave 25. novembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Testovanie žiakov nedokážeme zabezpečiť celoplošne pre všetkých, tvrdí Grohling