Lekár a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský konštatuje dva možné spôsoby spomalenia pandémie v krajine a sú nimi lockdown, a frekventné testovanie s následnou izoláciou infikovaných. Najlepšie riešenie podľa neho nie je výber medzi karanténou a testovaním, ale ich kombinácia. Tvrdí, že aktuálne na Slovensku krivka pozitívnych prípadov neklesá, ale sa rozbieha.

Visolajský pre portál Denník N avizuje zhoršenie situácie s príchodom Vianoc a s nimi spojenými nákupmi, cestovaním a zhromažďovaním sa. Navrhuje preto sprísniť lockdown a najviac postihnuté regióny testovať minimálne dvakrát týždenne.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič upúšťa od plánu plošného testovania na budúci víkend, Sulík podľa neho nezohnal testy

„Lockdown by mal byť aspoň na tri týždne, s tým, že by bolo umožnené vychádzanie len do práce, k lekárovi, na nákup potravín a individuálne športovanie a vychádzku do prírody. Pričom by ľudia mali mať dostupné bezplatné antigénové testovanie, a podporilo by sa testovanie v práci. Ak by sme ľuďom dostatočne vysvetlili, že je nutné spraviť takéto obmedzenia na tri týždne, aby sme mali lepšie Vianoce, myslím, že by to prijali,“ konštatoval Visolajský.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič oponuje Čaputovej. Dobrovoľné celoplošné testovanie nepovažuje za efektívne

Tvrdí, že ak sa krivka zrazí dostatočne dole, na istý čas sa budú môcť opäť uvoľniť opatrenia. V otázke otvárania škôl má za to, že „maturitné ročníky, učňovky a druhý stupeň základných škôl je potrebné navrátiť do škôl čím skôr. Avšak skúsenosti zo súčasného nemeckého lockdownu ukazujú, že otvorené školy situáciu napriek lockdownu zhoršujú. Ak sa teda rozhodneme školskú dochádzku uvoľniť, je dobrým riešením spojiť ju s frekventovaným antigénovým testovaním.“ Po zlepšení situácie je podľa neho potrebné prehodnotiť, či by sa zameškaná školská dochádzka mohla dobehnúť učením napríklad aj v soboty, či skrátením prázdnin.