Guvernér NBS žiada zmenu bankového odvodu

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír je presvedčený, že súčasná podoba bankového odvodu by sa mala zmeniť. Je podľa neho potrebné, aby bola nastolená spolupráca medzi všetkými partnermi. Uviedol to v panelovej diskusii, ktorú zorganizovala národná banka. „Treba byť flexibilný a ochotný spolupracovať a možno aj v neprebádanom prostredí meniť kroky, ktoré neboli možno správne,“ povedal Kažimír.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Ľuboš Jančík v rovnakej diskusii uviedol, že rokovanie s bankami o odvode pokračuje a dohoda by mohla byť ohlásená už tento týždeň. Nadmerná regulácia nejakého sektora nie je podľa neho dobrá.

„Bankový systém na Slovensku je dôležitý najmä pre retailových klientov, je miestom, kde si odkladajú svoje príjmy. Až 95 % celého financovania domácností je realizované cez slovenské banky,“ priblížil dôležitosť bánk člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

V marci klesol podľa V. Dvořáčka zisk bánk na Slovensku medziročne o 61 percent, pričom najvýraznejší podiel na poklese mali regulátorské náklady. Bankový sektor by mal na základe stresového testovania zvládnuť nárast strát, ktoré by sa však mohli prejaviť v roku 2021. Na druhej strane NBS hodnotí pozitívne zavedenie možnosti odkladu splátok úverov. Zároveň si myslí, že je potrebné prijať urýchlene aj garančné schémy na podporu úverov podnikom.

OPEC a Rusko asi predĺžia obmedzenia ťažby ropy

Podľa zdrojov z aliancie OPEC+ sú Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Rusko blízko ku kompromisu o predĺžení súčasnej dohody o znížení ťažby ropy. Aliancia zvažuje zvolanie najbližšej schôdze na štvrtok. Na nej by sa malo diskutovať o možnosti predĺženia obmedzení o jeden až tri mesiace. Podľa zdrojov dosiahla aliancia, ktorá zahŕňa 13 členov OPEC a ďalších 10 veľkých producentov, 92-percentnú zhodu.

Súčasná dohoda, ktorá bola uzavretá v apríli, počíta so znížením ťažby o 9,7 milióna barelov denne do konca júna. Podľa nej sa mali obmedzenia neskôr zmierniť na zníženie o 8 miliónov barelov denne do konca tohto roka a potom o 6 miliónov barelov denne do konca apríla 2022.

Doterajšie obmedzenia sa ukázali ako efektívne. Pokles ponuky pracoval proti predošlému výpadku dopytu a ceny ropy narástli v priebehu minulého mesiaca o takmer 90 percent. Podľa kartelu má byť najvyšší výpadok dopytu po rope zaznamenaný v tomto štvrťroku (apríl – jún). Analytici predpokladajú, že vyhliadky na dohodu aliancie by mali tento týždeň podporiť rast cien ropy.

Čína hrozí protiútokom za kroky Spojených štátov

Čínske ministerstvo zahraničia dnes kritizovalo kroky, ktoré Spojené štáty oznámili minulý týždeň v reakcii na bezpečnostný zákon o Hongkongu. Informovala o tom agentúra Reuters. „Akékoľvek vyhlásenie alebo kroky proti čínskym záujmom sa stretnú s tvrdým protiútokom,“ vyhlásil hovorca ministerstva. Dodal, že žiadna cudzia krajina nemá právo zasahovať do záležitostí Hongkongu a pevninskej Číny.

Kontroverzia sa týka nového bezpečnostného zákona pre Hongkong, ktorý čínsky parlament schválil vo štvrtok. Čína podľa neho bude môcť zriadiť v Hongkongu úrady pre dohľad na národnú bezpečnosť, ktoré majú potláčať teroristické a separatistické aktivity či zabraňovať zahraničným zásahom. Kritici považujú zákon za neospravedlniteľný zásah do autonómie Hongkongu, ktorú sa Čína zaviazala dodržiavať v zmluve s Britániou.

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že dal pokyn vláde, aby začala proces rušenia politických výnimiek, ktoré Hongkongu poskytovali zo strany USA oproti pevninskej Číne osobitný status. USA tiež zakáže vstup „potenciálne rizikovým“ osobám z Číny, zavedú sankcie proti čínskym oficiálnym činiteľom a zrušia víza čínskym študentom s väzbami na vojenské školy.

Školy otvorili brány žiakom prvého až piateho ročníka

Do základných škôl sa od pondelka mohli vrátiť žiaci, ktorí navštevujú prvý až piaty ročník. Otvorené sú aj materské školy a jasle. Ministerstvo školstva pre TASR uviedlo, že podľa predbežných dát z jednotlivých krajov by sa do škôl malo vrátiť 60 až 70 percent žiakov.

Účasť žiakov nie je povinná, ale dobrovoľná. O otvorení jednotlivých škôl rozhodol zriaďovateľ. „Máme informácie od zriaďovateľov, že jedným z dôvodov neotvorenia škôl sú personálne otázky, keď školy nemajú dostatočný počet učiteľov na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu,“ ozrejmilo ministerstvo školstva. Takýto nedostatok majú najmä menšie školy s profesijne staršími pedagógmi, ktorí sa obávajú nastúpiť do práce.

Rodičia majú deti odovzdávať pri škole, každý deň im majú zabezpečiť dve rúška a papierové vreckovky. Pri vstupe do školy sa deťom meria teplota a dezinfikujú ruky. „Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch školy, kde sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces,“ uvádza sa ďalej v usmernení ministerstva.

Vzhľadom na dobrovoľnosť dochádzky sa nemôže pokračovať podľa učebných osnov, ministerstvo odporúča, aby sa aktivity odohrávali najmä v exteriéri. Žiaci, ktorí nepôjdu do školy, a tí z vyšších ročníkov, budú mať naďalej dištančné vyučovanie.

V amerických mestách pokračovali protesty

Aj počas šiestej noci protestov vyvolaných smrťou Afroameričana Georga Floyda sa niektoré oblasti nezaobišli bez násilia a rabovania obchodov. V takmer 40 mestách boli zavedené nočné zákazy vychádzania, demonštranti ich však poväčšine ignorovali. Polícia zasahovala slzným plynom a gumenými nábojmi, od začiatku protestov bolo zadržaných najmenej 4 400 ľudí.

Americká Národná garda nasadila v nedeľu viac ako 5 000 vojakov v 15 štátoch a vo Washingtone D.C., kde sa protestujúci opäť zhromaždili v okolí Bieleho domu. Niekoľko budov v jeho blízkosti bolo podpálených, vrátane historického kostola sv. Jána, ktorý je známy ako kostol prezidentov, keďže sa v ňom viacero prezidentov zúčastňovalo bohoslužieb. Vyšlo tiež najavo, že počas piatkovej noci strávil prezident z bezpečnostných dôvodov asi hodinu v bunkri.

George Floyd bol zavraždený minulý pondelok expolicajtom Derekom Chauvinom pri policajnom zásahu. Na videozázname je vidieť, ako mu Chauvin niekoľko minút tlačí kolenom na krk napriek tomu, že sa opakovane sťažuje, že nemôže dýchať. Celá jednotka bola následne prepustená a Derek Chauvin bol obžalovaný z vraždy. USA odvtedy zažívajú najväčšie rasové nepokoje od atentátu na Martina Luthera Kinga v roku 1968.