V Nitre zachytili nový variant koronavírusu

Britský variant nového koronavírusu odhalili už aj na vzorkách v Nitre. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Tvrdí, že v nemocniciach to o dva týždne pri dnešných dátach budú mať veľmi ťažké. „Mali by sme aplikovať najprísnejšie opatrenia,“ reaguje na situáciu s odhalením nového variantu M. Krajčí.

Vedec Pavol Čekan zároveň oznámil, že vyvinuli PCR test, ktorý nový kmeň dokáže identifikovať. „Prvá verzia sa blíži k 90 percentám, čo sa týka citlivosti,“ uviedol Čekan.

Ako dôsledok vážnej situácie v Nitre sa v piatok o 15. hodine v meste začalo plošné testovanie na ochorenie Covid-19. Na viacerých testovacích miestach sa začali vytvárať rady, krátko po spustení odberov už na mnohých miestach stáli desiatky ľudí. Testovať sa bude aj v sobotu a v nedeľu. Od 11. 1. začne na území celého okresu platiť sprísnený zákaz vychádzania. Mestu pomáhali pri testovaní zdravotníci, dobrovoľníci i vojaci.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a primátor mesta Nitra Marek Hattas
Neprehliadnite

Variant nového koronavírusu zachytili už aj v Nitre. Situácia je alarmujúca, tvrdí Krajčí

Komisia nakúpi ďalšie vakcíny Pfizer/BioNTech

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová potvrdila, že EK zabezpečila pre krajiny Európskej únie ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti Covidu-19 od firiem Pfizer a BioNTech. Prvá časť by mala byť k dispozícii na jar. EK týmto krokom reagovala na kritiku od niektorých politikov členských krajín, podľa ktorých nie je v prvej fáze dostatok vakcín pre všetky štáty. „Teraz dávame členským štátom možnosť, aby zakúpili viac dávok prvej schválenej vakcíny,“ vyhlásila šéfka komisie.

Komisia v stredu podmienečne schválila aj využívanie druhej vakcíny od firmy Moderna, od ktorej budú mať štáty EÚ k dispozícii 160 miliónov dávok. Do konca januára by však mohla byť schválená aj tretia vakcína, vyvinutá Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca. Európska agentúra pre lieky (EMA) totiž uviedla, že spoločnosť AstraZeneca na budúci týždeň požiada o podmienečný súhlas na používanie vakcíny v krajinách EÚ. Oproti vakcíne Pfizer je výhodou spomenutej vakcíny nižšia cena a možnosť uskladnenia v bežnej chladničke.

KK34 Hartford - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech v nemocnici 14. decembra 2020 v americkom Hartforde.  V Spojených štátoch sa v pondelok začalo očkovanie proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
A vial of the Pfizer-BioNTech vaccine for COVID-19 sits on a table at Hartford Hospital, Monday, Dec. 14, 2020, in Hartford, Conn. (AP Photo/Jessica Hill)
Neprehliadnite

Európska komisia nakúpi ďalších 300 miliónov dávok vakcíny Pfizer/BioNTech

Za násilie v Kapitole možno obvinia Trumpa

Úradujúci prokurátor dištriktu Columbia Michael Sherwin nevylúčil, že v súvislosti s násilnosťami v sídle amerického Kongresu na Kapitole bude obvinený aj úradujúci prezident USA Donald Trump. Spresnil, že vyšetrovatelia analyzujú konanie všetkých aktérov. M. Sherwin ďalej uviedol, že zatiaľ vzniesli obvinenia voči 55 osobám, väčšinou pre nezákonný vstup.

D. Trump sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k celej situácii. V príspevku povedal, že ho nahnevalo násilie a nedodržiavanie zákona. „Amerika je a vždy musí byť krajinou práva a poriadku,“ vyhlásil Trump. Uviedol, že tí, ktorí porušili zákon, za to zaplatia.

V príhovore tiež zopakoval, že chce, aby odovzdanie moci administratíve Joea Bidena malo hladký priebeh. D. Trump však nepríde na inauguráciu Joea Bidena. Bude tak prvým odchádzajúcim prezidentom od roku 1869, ktorý nepríde na inauguráciu svojho nástupcu.

Trump supporters participate in a rally Wednesday
Neprehliadnite

Prokurátor nevylučuje, že v súvislosti s vpádom do Kapitolu obvinia aj Trumpa

 

Vláda odmieta politické zneužívanie smrti Lučanského

Vláda SR odmieta byť vtiahnutá do politického zneužívania smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského a do účelového rozdeľovania spoločnosti. Vládny kabinet to skonštatoval vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísal premiér Igor Matovič a ministri. Vyjadrili v ňom aj plnú podporu ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. „Vláda sa po celý čas usiluje byť v danej veci zdržanlivá, s cieľom ponechať ministerke spravodlivosti a ministrovi vnútra priestor na vecnú, odbornú argumentáciu,“ vyhlásili.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár a premiér Igor Matovič vyjadrili sústrasť rodine M. Lučanského poslaním smútočných vencov do Štrby, kde sa konala posledná rozlúčka. Vencom chce Matovič podľa svojich slov vyjadriť Lučanskému uznanie za odvahu čiastočne čistiť Policajný zbor od mafie. Prezidentka SR Zuzana Čaputová napísala manželke zosnulého policajného exprezidenta kondolečný list.

Milan Lučanský - Horiace sviečky pred Policajným prezídiom na Račianskej ulici v Bratislave na pamiatku Milana Lučanského.
Neprehliadnite

Vláda odmieta politické zneužívanie smrti Lučanského a rozdeľovanie spoločnosti

Výkon funkcie Kučerkovej je dočasne pozastavený

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátorky Krajskej prokuratúry Bratislava Kataríny Kučerkovej, ktorá je trestne stíhaná pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti formou spolupáchateľstva. „Som presvedčený, že prokuratúra môže byť dôveryhodnou inštitúciou, len ak sa rešpektovanie zákona bude vyžadovať od všetkých nás rovnako,“ uviedol M. Žilinka.

Prokurátorka na začiatku decembra 2020 upozornila na údajné protizákonné konanie prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka vo vzťahu k vedúcemu oddelenia NAKA, odbor Bratislava, Mariánovi K., ktorý je jej manželom. Podľa podania sa mali obaja vyhrážať jej mužovi, ktorý pracuje na NAKA, aby sa priznal v kauze Očistec a spolupracoval.

Brífing generálneho prokurátora SR k mimoriadnej udalosti v prešovskej väznici na Krajskej prokuratúre v Prešove dňa 30. decembra 2020. Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.   FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Žilinka rozhodol dočasne pozastaviť výkon funkcie Kučerkovej