Niektorí európski politici priznávajú, že viaceré opatrenia v uplynulých rokoch boli prehnané. Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach niektoré z nich označil za nezmyselné. Ako sa z uplynulých rokov poučiť a neopakovať chyby minulosti, o tom pre TREND hovorí český advokát Tomáš Nielsen k reflexii troch rokov od začiatku covidovej pandémie.

Niektoré opatrenia počas pandemických rokov výrazne zasiahli podnikateľov aj živnostníkov. Mnohé zatvorené podniky či služby sa už nepodarilo obnoviť. Zastupovali ste podobné prípady?

Minulá vláda v Českej republike opakovane deklarovala, že podnikateľom nahradí škody za prijaté opatrenia, a to plne v súlade s takzvaným krízovým zákonom. Dokonca najala niekoľko veľkých advokátskych kancelárií s tým, že ich úlohou bude vyhodnocovať jednotlivé žiadosti o náhradu škody. Ukázalo sa, že skutočnosť je úplne iná.

Vláda vytvorila akési právne stanovisko, že podnikatelia nemajú na náhradu škody nárok. Súdy na nižších stupňoch zatiaľ toto stanovisko podporujú. Uvidíme, ako sa k tomu postaví Najvyšší a Ústavný súd ČR. Ide o zložité a dlhodobé súdne procesy. Ale argumentácia štátu je podľa môjho názoru absurdná.

Najvyšší správny súd ČR v uplynulom období rušil viaceré opatrenia ako neopodstatnené, aj keď vláda medzitým vydávala ďalšie. Vedú sa niektoré súdne spory naďalej?

Sporov sa stále vedie viacero, najmä na úrovni zamestnancov proti zamestnávateľom, žiakov proti škole a podobne. Je možné, že dobiehajú ešte niektoré konania o zákonnosť mimoriadnych opatrení, ale s ohľadom na doterajšiu prax Najvyššieho správneho súdu ČR nečakám nič, čo by pomohlo vrátiť výklad práva smerom k ochrane individuálnych práv a slobôd ľudí, vrátane detí.

V týchto dňoch uplynú tri roky od začiatku covidovej pandémie. Ako hodnotíte uplynulé obdobie z pohľadu práva v súvislosti s opatreniami, ktoré sa zavádzali v spoločnosti?

Uplynulé tri roky ukázali ako veľmi je nefunkčná súdna ochrana práv a slobôd ľudí, keď ide o hodnoty, chránené najdôležitejšími zákonmi v každom demokratickom právnom štáte. Od začiatku pandémie sme sa snažili najprv vláde, následne verejnosti a potom súdom v Česku predkladať odborné názory ľudí, ktorí nesúhlasili s tým, čo sa u nás deje, a ktorí upozorňovali na to, že vláda porušuje vlastné protipandemické plány úplne v rozpore so základmi medicíny.

Aké boli reakcie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa