„Bez názvu“ - pravidelný týždenný newsletter Adama Valčeka

Súdna rada riešila na zasadnutí  v stredu tento týždeň aj naoko nezaujímavú tému – zjednotenie pravidiel doručovania podaní, ktoré prichádzajú do podateľne Súdnej rady, ale adresované nie sú inštitúcii, ale osobne niektorému z jej členov.

Zaujímavé je to, čo táto téma ukázala – predseda Súdnej rady Ján Mazák na zasadnutí vysvetlil, ako pristupuje k vlastnej právomoci navrhovať disciplinárne stíhanie sudcov. Podnety preposiela predsedom súdov, počká, čo mu odpíšu a potom sa rozhodne, čo sám urobí; v praxi sa podľa vlastných slov doteraz s ich vyjadreniami vždy stotožnil. Dodal, že návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana z roku 2020 bol z tohto pohľadu výnimočný.

Zaujímavé je však aj pozadie celej diskusie. Podnet k nej totiž bolo podanie advokátskej kancelárie Škubla & Partneri, ktorá okrem iných klientov zastupuje zakladateľa Penty Jaroslava Haščáka v súvislosti s vyšetrovaním Gorily. Ani po rokovaní rady však z neho nie sú známe podrobnosti, pretože na zasadnutí sa jeho obsah neriešil.

Rade bolo toto podanie doručené už 26. septembra, ale jednotliví členovia ho dostali s mesačným oneskorením. Z debaty medzi nimi vyplynulo, že sa o ňom dozvedeli až potom, čo ich naň kancelária Škubla & Partneri upozornila e-mailom.

Sudkyne Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková (patria ku kritikom bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a ňou navrhovaných zmien v súdnej mape) a ďalší štyria členovia rady preto na zasadnutí v stredu iniciovali diskusiu, prečo im táto korešpondencia nebola doručená skôr, hoci adresovaná bola na ich mená.

Zaznelo v nej niekoľko zaujímavých postrehov. Celá diskusia sa dá vypočuť tu (od 5. hodiny a 13. minúty).

Nie je to prvýkrát

Z diskusie vyplynulo, že to nie je prvýkrát, čo nastalo zdržanie pri doručovaní pošty, ktorá síce príde do podateľne Súdnej rady, ale adresovaná je osobne niektorému z jej členov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa