Prezidentka Zuzana Čaputová formálne odvolala Luciu Kurilovskú z postu rektorky Akadémie policajného zboru. Zavŕšil sa tým niekoľkotýždňový pohon, počas ktorého bola pani rektorka osobne atakovaná niektorými politikmi, ale aj ministrom vnútra.

Lucia Kurilovská patrí medzi špičku v oblasti trestnoprávnej problematiky. Nehovoriac o tom, že pre rektorku bola akadémia ako jej druhé dieťa. Ako poznamenala v  rozhovore u Braňa Závodského, za akadémiu by aj dýchala. Aj napriek osobným a profesionálnym  atribútom  rektorky pre zotrvanie vo funkcii, ktoré boli podčiarknuté jednomyseľnou podporou akademického senátu, sa minister vnútra  rozhodol odvolať ju.

Nepomohla ani podpora z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, kde pani rektorka vyučuje už viac ako 30 rokov. Prípad postrelenej kadetky rezonuje v spoločenskej diskusii už niekoľko týždňov. Poznáte to, niekedy sa „vinník nehľadá, ale určuje“. Nebyť toho, že Slovensko je krátko pred predčasnými parlamentnými voľbami, Kurilovská by svoju pozíciu zrejme uhájila.

Oslabený a najčastejšie odvolávaný minister v politických dejinách Slovenska ešte skôr navrhol, aby pokračovala na pozícií rektorky  v jej treťom funkčnom období. Už dlhšie sa pošuškávalo, že pani rektorka sa opäť aktívne zaujíma o vstup do politiky. Kombinácia týchto skutočností mohla výrazne uľahčiť rozhodnutie o jej odvolaní.

Možno však práve táto nepríjemná  skutočnosť v jej živote jej umožní naplno sa venovať politike v oblasti právneho štátu. Jej prípadný vstup do politiky by mohol povzbudiť aj ďalších odborníkov z praxe, aby ich v budúcom parlamente bolo viac ako len obyčajných ľudí.