Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorá zastrešuje zhruba 80 nemocníc na Slovensku, Marián Petko podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre ochranu svojej osobnosti. Informoval o tom portál ozdravme.sk. Ako portál dodáva, páchateľom môže byť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Dôvodom je reakcia ÚDZS na požiadavku asociácie. Tá žiada o urýchlené vydanie vyhlášky ministerstva zdravotníctva o prerozdeľovacom mechanizme, podľa ktorej by zdravotné poisťovne dokázali prerozdeliť peniaze medzi jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Doposiaľ totiž nedošlo k uzavretiu zmlúv, na základe ktorých by boli pokryté náklady nemocníc. Okrem iných, aj nemocníc ANS. Nárok na úhradu zvýšených nákladov podľa ANS opakovane potvrdili ministerstvo zdravotníctva, Útvar hodnoty za peniaze aj zdravotné poisťovne.

Nemocniciam doposiaľ poskytli zdravotné poisťovne iba preddavky, vďaka ktorým dokážu pokryť časť svojich nákladov. „Upozorňujeme, že ide o zdroje, ktoré sú určené najmä na úhradu zvýšených nákladov spojených so zákonom navýšených miezd, čiastočne na náklady spojené s infláciou a zvýšením cien liekov či špeciálnych zdravotníckych materiálov,“ uviedla asociácia s tým, že zdravotné poisťovne potvrdili nárok 238 miliónov eur pre ANS, ktoré poskytnú asociácii po vydaní príslušnej vyhlášky ministerstva. Pokiaľ nedôjde k rýchlemu konaniu, asociácia tvrdí, že bude ohrozený sociálny zmier. A to pre hroziacu neschopnosť nemocníc naďalej financovať vlastný chod.

Úrad sa snaží očierniť ANS

Požiadavku asociácie nemocníc odsúdil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vo svojom stanovisku však nárok asociácie na vyššie spomenuté financie nepoprel. Úrad uviedol, že požiadavka asociácie má morálny rozmer, keďže na čele asociácie pôsobí Marián Petko, ktorý, ako píše úrad, bol odsúdený za korupciu. Marián Petko sa však voči rozhodnutiu súdu odvolal a rozhodnutie tak nie je právoplatné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa