Viac ako 152-tisíc žiakov základných a stredných škôl na Slovensku dostane príspevok z eurofondov vo výške 350 eur. Príspevok budú môcť využiť na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou. Projekt má stáť viac ako 65,4 milióna eur.

„Primárnym cieľom projektu je vyrovnať štartovacie pozície, zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi, a to bez ohľadu na to, z akého socioekonomického prostredia pochádzajú. Aj vďaka tejto pomoci budú žiaci schopní študovať plnohodnotne i z domu, a tiež rozvíjať svoje digitálne zručnosti a uspieť v digitálnej dobe," uviedol predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.

Dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová pripomenula, že desaťtisíc školákov nemá zodpovedajúce digitálne zručnosti a mnohí ani počítač či notebook. Tento stav potvrdzujú aj výsledky testovania Monitor 9 a IT Fitness Testu, v ktorých sa žiaci za uplynulé dva roky strávené najmä online vyučovaním zhoršili. Napraviť to má projekt s názvom Digitálny žiak. Od projektu sa očakáva, že nepriamo podporí využívanie digitálnych technológií vo vzdelávacom procese, zlepší inklúziu aj prístup k digitálnym technológiám pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Cieľovými skupinami projektu sú najmä žiaci, ktorí sú členmi domácností v hmotnej núdzi, žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, žiaci z domácností s nízkym príjmom a žiaci prvého ročníka stredných škôl v školskom roku 2022/2023.

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Chovanculiak: Jeden z najväčších cieľov plánu obnovy môže mať na školstvo negatívny vplyv

Rozhadzovanie peňazí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa