Slovensko čaká rozdelenie nemocníc do piatich úrovní. Poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si od kategorizácie sľubuje vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti, garantované čakacie doby na plánované výkony. Reforma má zároveň ukončiť éru hľadania lekára po známostiach. O tom, ako pocítia kategorizáciu nemocníc samotní pacienti či zdravotníci prezradil v rozhovore pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský.

Vieme, že nemocnice budú rozdelené do piatich úrovní. Nebude táto kategorizácia nemocníc motivovať lekárov k odchodu z nižšej kategórie nemocníc do vyššej?

Ja by som to možno nezarámcoval až takto dramaticky, že to bude posun len jedným smerom. To, že sa chystá kategorizácia nemocníc, v podstate vieme už niekoľko rokov. Kedysi to bola stratifikácia či po novom optimalizácia siete nemocníc. Ale vedeli sme, že sa nemocnice budú nejakým spôsobom triediť na „rôzne kategórie“. Samozrejme, posuny medzi týmito nemocnicami budú.

Čo môže v rámci kategorizácie nemocníc motivovať lekárov k presunom?

Lekár alebo zdravotník, ktorý má ambíciu rozvíjať sa v nejakom odbore, čo je, predpokladám, väčšina, si bude hľadať pracovisko, kde jeho kariérny postup má nejakú perspektívu. Prakticky vždy platilo, že tie najkomplexnejšie nemocnice často robia tie najzložitejšie výkony a lákajú tie najväčšie talenty.

Stanú sa z malých nemocníc akési odkladiská menej schopných lekárov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa