Do Maďarska prišlo okolo tristotisíc utečencov z Ukrajiny. Z celkového počtu ich tu však zostalo len pár desiatok tisíc, aj to väčšinou etnických Maďarov zo Zakarpatskej Ukrajiny. „Boli sme päť dní na ceste, len tu trochu odpočívame. Tu zostať nechceme. Tunajšia vláda je proruská a mala by som obavy byť tu dlhší  čas,“ vysvetľuje tridsaťročná blondína Elena, ktorej sa podarilo utiecť so synom z Rusmi okupovaného juhoukrajinského Chersonu. „Hneď zajtra pokračujeme do Nemecka k známym z Ukrajiny. Tu  u Orbána zostať nechceme, aj keď nám na tunajšej fare pod hradom pán farár hovoril, že môžeme zostať tak dlho, ako budeme potrebovať,“ dodáva.

S malým synom si prezerá pamätník na nábreží Dunaja, kde k bronzovým topánkam pripomínajúcim vraždenie budapeštianskych židov na konci druhej svetovej vojny, pribudli ďalšie topánky ako pripomienka zverstiev ruských agresorov na Ukrajine. „Vieš, to pripomína deti, ktoré dnes umierajú na Ukrajine,“ vysvetľuje mu Elena pri pohľade na detské topánočky medzi tými bronzovými. Mnohé z nich majú ukrajinskú stužku, niekto tu dokonca zasadil do topánok kvety v ukrajinskej modro-žltej kombinácii, nájdete tu aj niekoľko nápisov na papieri v ukrajinčine.


Lenže to je skoro jediná pripomienka Ukrajiny, ktorú tu zbadáte. Nikde nie sú žiadne ukrajinskej vlajky alebo iná podpora krajiny brániacej sa proti ruskej agresii. Kúsok odtiaľto, pri budove maďarského parlamentu, však vlastne ešte jedna pripomienka Ukrajiny predsa len je. Dosť zvláštna. A to v podobe pamätníka Trianonu, ktorý tu k stému výročiu uzavretia dohody, vďaka ktorej z Horného Uhorska vzniklo Slovensko, nechala postaviť Orbánova vláda. Temná chodba smerujúca do podzemia, kde svieti večný oheň, je popísaná stovkami maďarských názvov uhorských miest a dedín Zalitavska. Vrátane slovenských, ale aj tých na dnešnej Zakarpatskej Ukrajine. V rámci prehliadky Budapešti sem doviedli skupinu ukrajinských utečencov. „Pozri, to sú naše mestá v Zakarpatí, to je strašné“ hovorí ukrajinsky mladé dievča chlapcovi v stredoškolskom veku. „Radšej mlč a poď preč,“ preruší ju chlapec.

Ochránim Maďarsko pred vojnou, sľúbil Orbán

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa