Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) eviduje od začiatku roka 2023 zatiaľ 11 výpovedí neatestovaných lekárov a päť atestovaných. Čo sa týka sestier, iba od začiatku roka ich podalo výpoveď 14. Riaditeľ nemocnice Alexander Mayer informoval, že v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rieši UNB zavedenie krízovej komunikácie a vylúčené nie je ani spájanie jednotlivých pracovísk.

„Na druhej strane sme od začiatku roka do pracovného pomeru prijali nových lekárov a sestry,“ uviedla pre týždenník TREND hovorkyňa univerzitnej nemocnice Eva Kliská s tým, že väčší problém s personálom zaznamenala UNB u zdravotných sestier ako u lekárov. Informácie o tom, z akých dôvodov zamestnanci odchádzajú, nemocnica nemá.

„Pre nás je situácia o to komplikovanejšia v tom, že sa veľmi ťažko plánujú veci. My dnes nevieme plánovať, koľko ľudí zostane alebo nezostane v nemocnici,“ povedal A. Mayer. Nemocnici nenahráva ani to, že viac ako polovica zamestnancov, konkrétne 54 percent nepožiadala o stabilizačný príspevok, ktorým by sa zaviazali odpracovať pre dané pracovisko nasledujúce tri roky. „Malo by pre mňa väčší prínos, keby som mal podpísané dohody na prácu pre zamestnanca na päť rokov a vedel by som nastavovať chod nemocnice,“ podotkol.

UNB má podľa riaditeľa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva dokonca vypracované záložné plány, ako by nemocnica fungovala v budúcnosti, ak by k zlučovaniu či racionalizácii jednotlivých pracovísk došlo.

Žiadajú okamžité riešenie

Na okamžité riešenie situácie vyzvalo dočasne povereného ministra zdravotníctva mimoparlamentné hnutie KDH. Hnutie poukázalo na to, že v súvislosti s otváraním novej Nemocnice Bory môže byť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave ohrozené. A to najmä pre spomínané výpovede zamestnancov, ako aj odmietnutie stabilizačného príspevku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa