Zmluva zmlúv

Slovensko sa predsa len dočkalo. Zmluva za nákup vakcín Sputnik V uzrela svetlo sveta. Kontrakt za milióny eur uzatvoril vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajči (OľaNO), ktorého meno svieti aj v kolonke podpisov oboch zmluvných strán. Kým právnici, ktorí dokument čítali, hovoria o tom, že sme uzatvorili jednu z najnevýhodnejšíh zmlúv v histórii, autori nápadu nakupovať neregistrované vakcíny zastávajú názor, že je to obchod roka.

Verejnosti treba pripomenúť, že okolo ruských vakcín sa dejú podivné veci od samotného začiatku. Najskôr ich skúmali naši vedci, čo sa nepáčilo Igorovi Matovičovi (OĽaNO). Ten viackrát zopakoval, že sme tým porušili zmluvné podmienky. V kontrakte sa ale nič také nepíše. Následne putovali vakcíny do maďarského laboratória, ktoré má údajne potrebný certifikát.

Zatiaľ nie sú známe výsledky, no objavila sa brazílska štúdia, ktorá Sputnik V neodporúča. V krajine nie je situácia okolo ochorenia Covid-19 práve najružovejšia, a tak má verdikt nenakupovať od Rusov ešte zásadnejší význam. U nás sa názorom z Latinskej Ameriky nebudeme podľa kompetentných príliš zaoberať, dôležité budú testy u našich susedov.

Najnovšie si časť vakcín prišli ale odviezť samotní Rusi. Čo tento krok znamená a prečo idú testovať niečo, čo sami vyrábajú a predávajú do celého sveta, nikto nevie. Pomaly ale vakcínam dochádza čas, pretože tak ako iné lieky aj ony majú expiračnú dobu.

Ako kauza Sputnik V skončí, momentálne asi nikto nevie. Faktom ale zostáva, že obchod roka to asi nebude a keďže priami aktéri podľa vlastných slov zmluvu nečítali, zostáva im len dúfať, že sa po skončení pandémie nerozbehne trestnoprávne vyšetrovanie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa