Nemocnica Bory spúšťa od mája prvé robotické operácie. Pacientom chce poskytovať základnú, všeobecnú chirurgiu, ako aj vysokošpecializované operačné úkony. Po spustení urgentného príjmu v septembri bude v chirurgických odboroch zabezpečovať aj akútnu zdravotnú starostlivosť. Niektoré výkony budú dosahovať parametre národného referenčného pracoviska, pretože na Slovensku budú realizované jedine v Nemocnici Bory. Navyše, nemocnica má vo svojom chirurgickom tíme medzinárodnú špičku.

V Nemocnici Bory prebehli prvé operačné zákroky:  2. mája onkogynekologická operácia pod vedením MUDr. Mikuláša Redechu a  3. mája prvá robotická operácia onkochirurgického pacienta pod vedením prof. MUDr. Alexandra Ferka.
Zdroj: Nemocnica Bory
Svetové kapacity v Nemocnici Bory

Do najnovšej nemocnice budú pravidelne prichádzať renomovaní svetoví operatéri, ktorí budú vykonávať tie najnáročnejšie zákroky a prispejú aj k výučbe mladých chirurgov. Sú nimi Björn Edwin z Nórska, Joep Knol z Belgicka a Amjad Parvaiz zo Spojeného kráľovstva.

Chirurgický tím bude tvoriť celkovo 21 lekárov, 100 sestier a praktických sestier. Klinický úsek chirurgie bude riadiť profesor Alexander Ferko, ktorý pôsobil v Hradci Králové ako prednosta chirurgickej kliniky. V Čechách bol hlavným chirurgom Armády Českej republiky na rôznych misiách. V posledných rokoch sa venoval robotickej chirurgii v onkologickom centre Nový Jičín. V tíme bude primár Matej Škrvina z onkologického centra v Novom Jičíne. Všeobecnú chirurgiu bude viesť primár Miroslav Hricišák zo Šace (z Nemocnice AGEL Košice-Šaca) a kolorektálnu chirurgiu primár Dušan Podmanický z Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Tím dopĺňajú talentovaní mladí lekári Boris Hadbavný a Monika Lischková.

 

Sága pokračuje

Prvá roboticky asistovaná operácia prebehla 3. mája a ďalšie má nemocnica už naplánované. No iba pre poistencov zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa operačné výkony v Nemocnici Bory stále nezazmluvnila. Sieť poskytovateľov ProCare a Svet zdravia informovala, že v médiách zachytila postoj štátnej poisťovne. O jednom z nich informoval aj týždenník TREND. V tom čase generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka uviedol, že nemocnica nemá zaplatené výkony za poistencov štátnej poisťovne a že ich vykonáva zadarmo. Išlo o jednodňovú chirurgiu a stacionár. Poisťovňa ale nekomunikovala iné, administratívne nedostatky, ktoré by bránili zazmluvneniu nemocnice.

Prehliadka novej Nemocnice Bory v Bratislave.
Neprehliadnite

VšZP svojim poistencom neuhrádza operácie v nemocnici Bory. Tá ich vykonáva na vlastné náklady

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa