Dočasne poverený premiér, minister zdravotníctva a financií Eduard Heger sa pochválil podporou nových ambulancií. Rezort zdravotníctva chce v najohrozenejších regiónoch podporiť nové ambulancie všeobecných lekárov a pediatrov z financií plánu obnovy. Pre nové ambulancie v rizikových okresoch je vyčlenených desať miliónov eur. Heger informoval, že v tomto roku ich bude 30. Ako doplnil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič, výzva sa bude vyhlasovať každoročne do roku 2025.

„Tento rok prišlo 27 žiadostí o príspevok, z ktorých bolo 19 všeobecných lekárov a osem pediatrov. Úspešných bolo 21 žiadateľov,“ povedal E. Heger. Podľa plánu obnovy by však Slovensko malo podporiť vznik celkovo 170 ambulancií. Ministerstvo zdravotníctva o tejto ambícii informovalo v januári.

Lekár
Neprehliadnite

Lekári môžu získať dotáciu na ambulanciu. Otázne je, či sa bude mať kto prihlásiť

Toto nie je cesta

Podľa hlavného lekára Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalaya dotovanie nových ambulancií nie je cestou ako bojovať s nedostatkom všeobecných lekárov a pediatrov. Dotácie podľa jeho názoru nevyriešia problémy v primárnej sfére. Medzi najväčšie zaraďuje najmä byrokraciu a administráciu, ktoré významne brzdia procesy na strane lekárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa