Maďarsko a Poľsko sú zo strany Európskej únie často kritizované za nedostatočný stav demokracie. Vláda Viktora Orbána obmedzuje nezávislé fungovanie mimovládnych organizácií, práva sexuálnych menšín či slobodu tlače. Otázkou je, či navrhovaná slovenská legislatíva, ktorá by umožnila kontrolovať obsah na internete pre šírenie dezinformácií, nezaradí Slovensko medzi tie krajiny, ktoré sú príznačné obmedzenou slobodou šírenia informácií, akými sú práve Poľsko či Maďarsko.

Podpredseda Európskeho parlamentu a predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka je presvedčený o tom, že takéto riziko Slovensku nehrozí. „Ak mám správne informácie, tak legislatíva sa týka dezinformačných webov," uviedol v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

„Úplne kľúčové je, že musí byť možnosť odvolať sa na súdnu inštanciu, musí byť zachovaný právny štát. A v tom je ten rozdiel oproti Maďarsku alebo Poľsku," dodal europoslanec s tým, že v týchto krajinách právny štát mizne a istota toho, že sú si všetci pred zákonom rovní, garantované nie je.

Slovensko nie je možné porovnávať s Maďarskom

O demokracii a právnom štáte v podmienkach Slovenska podľa M. Šimečku nikto v Európskej únii, europarlamente či v iných medzinárodných inštitúciách nepochybuje. „Slovensko napriek tejto vláde sa nemôže ani len náznakom radiť medzi krajiny, ako je Maďarsko alebo v istej časti Poľsko," podotkol.

V prípade vlády maďarského premiéra Viktora Orbána totiž ide o systematické podrývanie princípov a hodnôt demokracie a centralizáciu moci nielen médií, ale všetkých verejných inštitúcií, prokuratúry, polície, súdov, dokonca aj kultúrnych inštitúcií.

Hrozba pre EÚ

Podľa M. Šimečku to, že EÚ má medzi členskými štátmi taký štát, ktorý nie je plne demokratický, je pre celu Európu obrovskou hrozbou. Aj keď Maďarsko objektívne nedodržiava demokratické princípy a porušuje legislatívu právneho štátu, EÚ z toho doposiaľ okrem súčasného návrhu na zmrazenie eurofondov sankcie nevyvodila. To môže nahrávať politické body V. Orbánovi, ktorý sa tak právom môže cítiť ako silný hráč.

„Ja za to Európsku úniu kritizujem. A je to opäť niečo, čo sme mali urobiť pred piatimi, desiatimi rokmi. Ale V. Orbán postupne budoval svoj centrálny, nedemokratický, oligarchický režim a ostatní sa tomu prizerali. Vrátane Nemecka a vtedajšej premiérky Angely Merkelovej. A teraz už prakticky nie je cesta späť. Vyčerpali sme všetky možnosti dialógu, ktoré s Maďarskom boli," vysvetlil europoslanec kroky EÚ. Podľa M. Šimečku sa rokovania ohľadom stavu demokracie v Maďarsku viedli, no nikam napokon neviedli. Dnes je na stole posledná, krajná možnosť, ktorou je odobratie, respektíve zastavenie čerpania eurofondov Maďarskom. Čo nikto podľa europoslanca nechcel.

Blokovať peniaze nechcú

Niektoré členské štáty sa však k takémuto postupu EÚ stavajú negatívne. Obávajú sa, že by to spustilo lavínový efekt v súvislosti s blokovaním peňazí z EÚ. Istá miera korupcie je totiž aj v iných členských štátoch.

M. Šimečka tvrdí, že takémuto postoju premiérov iných členských štátov plne rozumie. „Ja by som v tomto vyzval aj slovenskú vládu, aby uprednostnila integritu princípov právneho štátu, a teda hodnoty boja proti korupcii, vďaka ktorým dostala mandát, pred nejakým kalkulom. Keď sa to teraz nestane a V. Orbán dovydiera celú Európu, aby mu peniaze z fondu obnovy z eurofondov dali, tak to bude precedens,“ uzavrel europoslanec s tým, že by to bol signál pre všetkých budúcich politikov, že si môžu robiť čokoľvek a nikdy sa im nič nestane. Podľa europoslanca je to rizikové aj pre Slovensko. Najmä v súčasnosti, keď nie je jasné, ktorým smerom sa bude Slovensko uberať po najbližších parlamentných voľbách. Podľa M. Šimečku sa môže stať čokoľvek, a preto by privítal, keby v Európskej únii existovali garancie, aby sa prepadom k nedemokratickému vládnutiu dalo zabrániť.

V celom rozhovore M. Šimečka prezradil, či plánuje spoluprácu so stranou Hlas-SD, aj to, ako chce Progresívne Slovensko pomôcť párom rovnakého pohlavia.

Ďalšie dôležité správy