Hnutie OĽaNO predložilo do parlamentu legislatívnu novinku, ktorou chce odmeniť voličov za účasť v parlamentných voľbách. Návrh vychádza z programového vyhlásenia vlády na roky 2020 až 2024. V ňom vláda po prevzatí moci uviedla, že „sa s cieľom podpory záujmu občanov o veci verejné zasadí o zvýšenie účasti občanov na hlasovaní v parlamentných voľbách vo forme stimulu , teda zľavy vo výške desať percent zo všetkých poplatkov štátu pre každého občana, ktorý sa zúčastnil na posledných parlamentných voľbách“. Samotný návrh malo však hnutie OĽaNO aj vo svojom volebnom programe.

To, či by takéto odmeňovanie občania privítali, si nechalo OĽaNO overiť prostredníctvom ankety na svojom webovom portáli s názvom „rozhodni.to“. Ankety sa zúčastnilo viac ako 65-tisíc Slovákov, pričom za zavedenie takejto odmeny hlasovalo 78 percent respondentov.

Lacnejší pas za hlas vo voľbách

Celkovo by tak voliči v parlamentných voľbách mohli ušetriť pri osvedčovaní podpisov, odpisov, uznávaní odbornej kvalifikácie, výpise z listu vlastníctva, vydávaní občianskych preukazov, cestovných pasov či zbrojných preukazov, aj rybárskych lístkov. Lacnejšie by bolo aj vydávanie stavebného povolenia, ohlásenia stavieb či rozhodnutia o umiestnení stavby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa