Kým v komerčnom sektore je bežné, že firmy hľadajú do rôznych manažérskych pozícií aj profesionálov „zvonku“, štátna správa je v tomto smere oveľa uzavretejšia. Predstavte si napríklad experta na regionálne školstvo či ochranu ovzdušia z nejakej neziskovky, ktorý má navyše roky manažérskych skúseností. Ministerstvo školstva či životného prostredia síce môžu práve hľadať šéfov takýchto odborov, no o spomínaného experta nestoja. Vyhlásia totiž výberové konanie, do ktorého sa môžu zapojiť len súčasní štátni zamestnanci.

Začnime krátkym vysvetlením byrokratického jazyka. Ministerstvá sa vo svojej štruktúre zvyčajne hierarchicky delia na sekcie, odbory a oddelenia. Každý z týchto útvarov zabezpečuje určitú agendu (napríklad financovanie regionálneho školstva, ochrana ovzdušia) a má vlastného šéfa. V byrokratickom jazyku sa takémuto šéfovi hovorí vedúci štátny zamestnanec.

TREND sa pozrel na to, ako jednotlivé ministerstvá od volieb pristupujú k obsadzovaniu pracovných pozícií. Napriek prísľubom o otvorenom vládnutí sú výberové konania na vedúcich štátnych zamestnancov pre širokú verejnosť v drvivej väčšine prípadov uzavreté. Štát tam chce mať vlastných úradníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa