Vládna kríza sa nekončí. Nepomohlo ani stretnutie koaličných lídrov, ktoré zvolalo hnutie OĽaNO a nazvalo ho „Zodpovednosť za Slovensko“. Koaliční politici sa stretli vo vládnom hoteli Bôrik, kde sa mal vyriešiť nekonečný spor medzi OĽaNO a stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Už v predvečer stretnutia však predsedníctvo Obyčajných ľudí zverejnilo stanovisko, podľa ktorého sa minister financií Igor Matovič napriek ultimátu od SaS nehodlá vzdať ministerskej stoličky.

„Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente," argumentuje predsedníctvo OĽaNO v stanovisku.

Dôvodom sú podľa hnutia ťažké časy, ktorým Slovensko čelí. Pandémia koronavírusu, rusko-ukrajinský konflikt, utečenecká kríza, ale tiež prudký rast cien energií či extrémna inflácia. Práve v tomto období Slováci očakávajú to, že sa koaliční partneri zomknú, odložia svoje egá a budú slúžiť občanom tak, ako im to pred voľbami sľúbili, myslia si lídri OĽaNO.

Na stretnutí sa zúčastnili aj ministri za SaS. „Idem na toto rokovanie kvôli premiérovi Eduardovi Hegerovi. Ale idem tam s tým, aby som mu opätovne osobne povedal, že moja demisia je pripravená na podpis," povedal pred stretnutím minister školstva Branislav Gröhling.

Snahou premiéra síce bolo udržať štvorkoalíciu za každú cenu, aj on však odchod ministra financií vylučoval. „Strana SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu protikorupčnú, reformnú a proeurópsku vládu. To je podľa môjho názoru stranícky egoizmus," uviedol po tom, ako R. Sulík informoval, že neupustí od požiadavky vládnutia bez I. Matoviča. Rokovania napokon dopadli (ne)prekvapivo bezvýsledne.

Na predčasné voľby to nevyzerá

Neochota zakopať vojnovú sekeru prinesie zmeny. Politológ Grigorij Mesežnikov však vníma predčasné voľby ako najmenej pravdepodobný scenár. „Najprv bude zrejme menšinová vláda. Potom sa ukáže, s kým sa spoja, aký to bude mať vplyv na situáciu vo vládnej koalícii. Keď sa spoja s fašistami, jej životnosť bude krátka,“ povedal pre TREND s tým, že takáto spolupráca by donútila niektorých poslancov opustiť poslanecké kluby koaličných strán.

Ak by sa ale ad hoc dohodli so stranou SaS, vie si predstaviť, že vláda bude udržateľnejšia. „Ak by to predsa len nefungovalo, budú musieť pristúpiť k novelizácii ústavy, aby volebné obdobie skrátili ústavným zákonom,“ dodal. Uvažovať o tom je však podľa neho predčasné.

Kto nahradí ministrov SaS?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa