V akom štádiu je plán obnovy?

Koncom tohto týždňa, alebo začiatkom budúceho, chceme spustiť medzirezortné pripomienkové konanie. Zároveň chceme poslať druhú verziu plánu Európskej komisii a začať s ňou ďalšie kolo rokovaní, ktoré by trvalo do apríla.

Pôvodne bolo v pláne, že do konca apríla bude hotová finálna verzia. Tento termín stále platí?

Áno, je to reálne aj na základe signálov, ktoré dostávame počas rokovaní s Európskou komisiou.

Ako bude vyzerať vyplácanie peňazí z fondu obnovy? Budeme ich od Európskej komisie dostávať za plnenie určitých cieľov?

Bude to fungovať inak ako pri eurofondoch. My sa zaviažeme voči Európskej komisii, že splníme takzvané míľniky a ciele a ku každému z nich bude priradená určitá finančná čiastka. Na ich základe budeme môcť dvakrát do roka žiadať o platby. Takže v podstate vždy zlúčime míľniky a ciele, ktoré sú k tomu istému termínu, do jednej žiadosti o platbu.

Budú súčasťou míľnikov aj reformy?

Áno, míľniky sú väčšinou kvalitatívne. To znamená napríklad prijatie legislatívy, vytvorenie IT platformy. Ciele sú zase, naopak, kvantitatívne, napríklad renovácia určitého počtu rodinných domov, alebo rekonštrukcia x kilometrov železničných tratí.

Môžete ilustrovať na nejakom príklade, ako to bude v praxi vyzerať?

Môžem použiť obnoviteľné zdroje. Jedným z prvých míľnikov bude prijatie legislatívy. Ide o transpozíciu zimného energetického balíčka. Potom v nadväznosti na to sa budú vytvárať legislatívne podmienky na investovanie. A tam by boli kvantitatívne ciele, že koľko MW nových obnoviteľných zdrojov vieme s podporou plánu obnovy podporiť.

Skúsme ešte iný príklad. Ako to bude vyzerať pri daňovej alebo dôchodkovej reforme? Predpokladám, že tie budú tiež súčasťou plánu obnovy.

Toto ale nie sú také klasické komponenty, kde je aj reformná, aj investičná časť. Daňová a dôchodková reforma nebude mať investičnú časť.

Môžem to ešte ilustrovať na renováciách budov. Plánujeme integrovať rôzne podporné schémy, ako je „Zelená domácnostiam“, alebo „Bývajte úsporne“. Chceli by sme to dať do jedného programu, ktorý by pokrýval všetko – od zatepľovania, zmeny palivovej základne až po zelené prvky. Majiteľ rodinného domu by išiel iba na jedno miesto. V tom je to prelomová reforma, že o celú renováciu budov si viete zažiadať z jedného programu.

Prvý míľnik by bolo vytvorenie takejto schémy. Investície tu predstavujú konkrétne renovácie rodinných domov. To sú už kvantitatívne ciele.

Budú teda súčasťou plánu obnovy aj reformy, ktoré nezahŕňajú investičný prvok?

Áno, budeme tam mať aj také reformy, napríklad reforma verejného obstarávania.

Keď príjmeme nový zákon o verejnom obstarávaní, tiež za to dostaneme príspevok?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa