Zvýšenie platov lekárov a sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach je podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu dobrým krokom kompetentných. Potrebné sú podľa jeho názoru aj iné zmeny, aby ku kolapsu zdravotníctva na Slovensku nedošlo. V rozhovore prezradil , čo najviac láka zdravotníkov do zahraničia, aj čo spôsobila neskorá ponuka zvýšenia ich platov. V rozhovore prezradil, ako môže ovplyvniť neskorá ponuka zvýšenia platov zdravotníkov kroky ministerstva zdravotníctva.

Je situácia v zdravotníctve naozaj tak vypätá? Máme odpovede z najväčších nemocníc v krajských mestách, v ktorých väčšina uviedla, že problém so zdravotníckym personálom nemajú. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach dokonca uvádza, že si spomedzi lekárov môže vyberať. Prečo niektoré nemocnice hlásia nedostatok lekárov aj zdravotných seter a iné nie?

Na Slovensku máme pomerne veľké regionálne rozdiely a väčšinou platí, že čím ideme ďalej na západ, tým viac chýba sestier a naopak. Čím viac ideme na východ, tým viac nám chýbajú lekári. Výnimkou väčšinou bývajú univerzitné pracoviská, ktoré preto, že majú aj medikov, ktorí tam často po štúdiu zostávajú, sú na tom, nazvime to že, personálne lepšie. Veľké regionálne rozdiely však súvisia aj s tým, že mladí lekári, sestry a zdravotníci sa sťahujú do atraktívnejších regiónov, kde sú platy často lepšie. Veľké univerzitné pracoviská majú tiež pomerne výhodné kolektívne zmluvy nad rámec prirodzených automatov. Preto sú nedostatky zdravotníkov na Slovensku nevyrovnané a závislé od daného regiónu či okresu.

Koľko lekárov Slovensku vlastne chýba?

Keď sa pozrieme na posledné štatistické zisťovanie, ktoré bolo pred pandémiou Covidu-19, tak nám chýba v rezorte okolo 2 700 lekárov, z toho 1 300 v nemocniciach. Niekto môže tvrdiť, že máme neefektívny systém a až toľko zdravotníkov nepotrebujeme. Áno, ale toto je číslo do minimálneho personálneho normatívu a keď sa pozrieme na medzinárodné porovnania počtu lekárov a sestier, tak je Slovensko hlboko pod priemerom.

Akí lekári v systéme chýbajú najviac?

Ak by sme sa pozreli na konkrétne špecializácie, tak vo všeobecnosti chýbajú tie základné. Najmä ekári prvého kontaktu, či je to pediater, všeobecný lekár alebo gynekológ, potom anestéziológovia a internistické klastre. Toto sú tie najčastejšie, ale závisí to od regiónu.

Ako vnímate rozhodnutie ministrov financií a zdravotníctva zvýšiť platy zdravotníkom v ústavnej starostlivosti, myslíte si, že samotné zvýšenie, ktoré bolo prezentované, je pre lekárov dostatočné?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa