Po zdĺhavých rokovaniach o zmluvných podmienkach medzi najnovšou slovenskou nemocnicou Bory a štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) sa poistencom tesne pred otvorením nemocnice koncom marca uľavilo. Napriek snahám politikov nezazmluvniť novú nemocnicu, sa poistenci štátnej poisťovne napokon dozvedeli, že sa v novej nemocnici budú môcť nechať ošetriť bez toho, aby si za výkony museli zaplatiť z vlastného vrecka.

Téma zazmluvnenia Nemocnice Bory a VšZP tak utíchla. No nie nadlho. Za niektoré výkony napriek dohode nemocnica zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne totiž nedostáva zaplatené.

„Zazmluvnenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti je predmetom aktuálnych rokovaní VšZP a Nemocnice Bory. V primárnom záujme VšZP je momentálne naplniť potreby všetkých nemocníc podľa vyhlášky MZ SR a zároveň zabezpečiť kvalitnú ústavnú zdravotnú starostlivosť na celom Slovensku, čo sťažuje napätá finančná situácia v rezorte zdravotníctva," reagovala poisťovňa.

Výkony bez platieb

Aj keď poistenci štátnej poisťovne nemocnicu navštevujú, niektoré výkony nemocnica vykonáva prakticky zadarmo a na vlastné náklady. S ohľadom na pacienta. „Od apríla nemáme zazmluvnenú so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou jednodňovú zdravotnú starostlivosť, ani stacionár. Výkony jednodňovej chirurgie sú zazmluvnené iba so súkromnými poisťovňami,“ potvrdil generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

V praxi to vyzerá tak, že ak poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorého zdravotný stav si vyžaduje jednodňovú chirurgiu, príde do novej nemocnice, lekári ho ošetria. „No robíme to pro bono. Nechceli sme ich trestať za niečo, za čo oni nemôžu,“ dodal Ľ. Lopatka.

Tu sa potvrdzuje fakt, že ak štát chce trestať súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, v konečnom dôsledku vždy trestá len pacienta. Buď neadekvátnou zdravotnou starostlivosťou, alebo dlhými čakacími dobami, ktoré majú v niektorých prípadoch nedozerné dôsledky pre zdravie pacienta a v konečnom dôsledku aj pre jeho život.

Nemocnica nechce rozlišovať pacientov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa