Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti na čele s Igorom Matovičom pred vypršaním ultimáta neprekvapilo. V poslednej chvíli sa minister financií postavil do roly záchrancu a prostredníctvom premiéra Eduarda Hegera predložil desať požiadaviek, po splnení ktorých by predsa len bol ochotný zo stoličky ministra zosadnúť.

Vzhľadom na to, že medzi podmienkami je napríklad zvyšovanie daní, ktoré SaS zásadne odmieta, sú požiadavky vnímané skôr ako výsmech. „Predložené podmienky sú typická hra Igora Matoviča, kedy sa snaží prevziať iniciatívu a šokovať v poslednom momente vlastným návrhom. Navyše boli účelovo formulované tak, aby v sebe obsahovali zárodok ďalšieho konfliktu,“ povedal pre TREND politológ Tomáš Dvorský.

V istých prípadoch môžu byť podľa neho vnímané ako protirečivé, keď na jednej strane požadujú finančnú disciplínu a na druhej strane žiadajú bezpodmienečnú podporu pre štátny rozpočet a sociálne balíčky, ktoré sa môžu považovať za problematické z hľadiska finančnej disciplíny. Rovnako požiadavka, aby všetci poslanci SaS unisono hlasovali za predložené návrhy, je v rozpore s demokratickým princípom výkonu mandátu poslanca.

Víťazom chcú byť obaja

Na tom, že pri konflikte medzi I. Matovičom a Richardom Sulíkom ide iba o to, kto z nich vzíde z konfliktu ako víťaz, sa zhodnú viacerí. „Je to len hra I. Matoviča a pokus zvaliť vinu za prípadný pád vlády Eduarda Hegera na stranu SaS tak, aby z toho on vyšiel čistý,“ doplnil politológ Radoslav Štefančík.

Nech už kríza dopadne akokoľvek, T. Dvorský si myslí, že opäť prispeje k ďalšiemu poklesu dôvery nielen v aktuálnu vládu, ale aj v samotné demokratické inštitúcie. „Prinavrátenie tejto dôvery bude však veľmi náročné,“ podotkol.

„Problém je I. Matovič a jeho nepredvídateľné konanie, pretože sa nespráva v politike ako racionálny politik, ale ťahá do toho emócie. A keď sa niekto rozhoduje na základe emócií, tak sa to nedá predpovedať dopredu,“ konštatoval pre TREND politológ Radoslav Štefančík.

Ak ministri SaS odídu z vlády, kabinet Eduarda Hegera ostane v menšinovom postavení. Podľa R. Štefančíka E. Heger urobí všetko pre to, aby nejakým spôsobom spravovali veci verejné aj v menšinovom postavení. To však bude podľa jeho názoru ťažké, pretože sa budú musieť spoľahnúť na tých poslancov, ktorí boli zvolení do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko.

Spolupráca s fašistami nie je prekvapujúca

Podpora návrhov hnutia OĽaNO extrémistami sa okrem iných prejavila pri samotnom inflačnom balíčku, ktorý po nezhodách počas vrcholu pandémie opäť rozprúdil krízu. Spoločnú reč našli aj pri zákaze vešania symbolov, ktoré obhajujú sexuálne menšiny či pri hlasovaní o kandidátovi na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa