Minister financií Igor Matovič predstavil s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským návrh, ktorý má situáciu v zdravotníctve zachrániť. Lekárom bez atestácie by sa mohol koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobok priemernej mzdy. Lekárom s atestáciou by mal zostať rovnaký na 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri odmeňovaní by sa mali brať do úvahy aj odpracované roky, pričom za každý odpracovaný rok by sa ich plat zvýšil o 0,01-násobok priemernej mzdy počas prvých dvadsiatich rokov.

Minister financií informoval zároveň o pripravovanom historicky najvyššom zvýšení mzdových podmienok zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na základe kvalifikácie. Podľa jeho slov po prijatí návrhu sa navýši od 121 do 448 eur. Plat zdravotných sestier a pôrodných asistentiek by tak mohol dosiahnuť v závislosti od praxe aj 1 634 eur.

V neposlednom rade by si mali prilepšiť aj záchranári, ktorých plat by sa mohol odvíjať od počtu odpracovaných rokov. Koeficient minimálnej mzdy by sa zvýšil z 1,05 na 1,08 násobok priemernej mzdy. Návrh však obsahuje podstatné nedostatky, ktoré situáciu v zdravotníctve môžu ešte zhoršiť.

Likvidácia ambulancií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa