Pracovná zdravotná služba je povinnou službou, ktorú zabezpečujú zamestnávatelia svojim zamestnancom. Poskytuje pomoc a podporu zamestnávateľom tvoriť zdravé pracovné podmienky pre svojich zamestnancov. O tom, aké sú súčasné trendy v poskytovaní pracovnej zdravotnej služby sme sa rozprávali s konateľkou spoločnosti MiLEAD Michaelou Machajovou.

Povinnosti zamestnávateľov v oblasti ochrany zdravia pri práci sú dané legislatívne. Jednou z povinností je mať zabezpečenú Pracovnú zdravotnú službu. Platí táto povinnosť pre všetkých zamestnávateľov?

Áno, povinnosť zabezpečovať pre všetkých zamestnancov pracovnú zdravotnú službu určuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Pracovnú zdravotnú službu musí mať zo zákona zabezpečenú každý, kto zamestnáva minimálne jedného zamestnanca. A to aj v tom prípade, ak je samotný zamestnávateľ zamestnancom. V slovenskom systéme je financovanie Pracovnej zdravotnej služby v plnej miere na pleciach zamestnávateľa. Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ, pričom tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa