Po augustových rokovaniach Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s ministerstvom zdravotníctva sa ďalšie stretnutia neuskutočnili. Okrem zvýšenia platov pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach sú nevyhnutné ďalšie kroky k tomu, aby oslabené slovenské zdravotníctvo neskolabovalo úplne. Lekár Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) a podpredseda LOZ Kramáre Michal Gurka v rozhovore pre TREND popísal, aká je v súčasnosti nálada medzi lekármi, a či im vláda môže zabrániť v odchode.

V akom štádiu sú výpovede lekárov? Pohybuje sa počet výpovedí okolo čísla 3 600, ako sa prezentovalo?

Výpovede postupne zbierame a výsledný počet oficiálne zverejníme v čase, keď o tom rozhodne predsedníctvo po dohode s vedením LOZ. Do výpovedí vstupujú rôzne externé faktory. Rodinní príslušníci, ekonomická situácia lekárov a tak ďalej. Tie čísla však začínajú byť veľmi zaujímavé.

Aká je atmosféra v nemocniciach Bratislavy?

V rámci celej Univerzitnej nemocnice Bratislava sú niektoré nemocnice, ktoré sú menej radikálne. Ešte dúfajú alebo sa snažia hrať s kartami, ktoré dostali. Potom sú nemocnice, ktoré už toho majú plné zuby. Z Kramárov si ľudia robili naozaj trhací kalendár. Tridsať rokov sa hovorí o tom, ako ich zrušiť, pričom sú pilierom UNB. Je to aj značka svojím spôsobom. Kramáre sú výborná nemocnica, kde sa robí kvalitná medicína na svetovej úrovni. Poskytuje sa tu prvotriedna starostlivosť.

Je vôbec možné, aby naraz toľko lekárov odišlo?

Paragraf 62 Zákonníka práce hovorí, že človek môže podať výpoveď bez toho, aby oznámil dôvod. Samozrejme je potom v dvojmesačnej výpovednej lehote, ktorú musí odpracovať. Po jej uplynutí sa preruší pracovnoprávny vzťah, tým pádom aj keby chcel ísť do tej nemocnice, tak nemôže.

Môžu vám zakázať podať výpovede?

Môžu spraviť to, že vyhlásia núdzový stav a budú nás odvádzať do práce ako v roku 2011 policajti. Ono to nie je iba o platoch. My potrebujeme vytvoriť konkurenciu. Medik, ktorý končí šiesty ročník, sa môže rozhodnúť ísť kamkoľvek o sto či tristo kilometrov ďalej, keď má nemčinu o 60 kilometrov, a hneď je v inom svete, má iný plat, iné podmienky, dostáva inú edukáciu.

Máte na mysli Česko a Rakúsko?

Áno, to sú krajiny, kde vyslovene prídete do nemocnice a počujete slovenčinu. Nemáte problém vo veľkých nemocniciach vo Viedni počuť slovenčinu, a to sú sestry, lekári, ale hlavne sestry.

Minister financií s ministrom zdravotníctva prednedávnom predstavili návrh na zvýšenie platov lekárov. Ako ho vnímate?

To bol zlý vtip. Aby som to objasnil. Pánovi ministrovi financií išlo o to, aby lekárov ľuďom vykreslil ako „nenažraných“. Tuším to ilustroval práve na úrazovej chirurgii, že zarábame 7 500 eur mesačne. Neexistuje taký traumatológ. Keby sme rátali so sumou 4 000 eur, tak to znamená, že ten lekár pracuje šesť alebo sedem služieb, niektorí osem služieb mesačne, čo znamená osem krát 24 hodín. To je strašný nápor pre lekára, ale hlavne je to nebezpečné pre pacienta.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu základných platov zdravotných sestier v Bratislave vo štvrtok 18. augusta 2022. FOTO  *** Local Caption *** portrét šírka velkoplošná obrazovka historické navýšenie platov
Neprehliadnite

Matovičom navrhované zvýšenie platov zdravotníkov bude viesť ku kolapsu ambulancií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa