Petičná akcia opozičnej strany Smer-SD s podporou ďalších opozičných mimoparlamentných strán vyvrcholí 21. januára 2023 referendom. Slovákom má priniesť možnosť skrátiť volebné obdobie vládnucej politickej garnitúry a priniesť svetlo na konci tunela v čase, keď s opatreniami vlády nesúhlasia. Kým opozičné strany iniciovali referendum s dvomi otázkami, Ústavným súdom SR prešla iba jedna. „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ znie otázka, s ktorou sa občania stretnú na referendových lístkoch. To, aké dôsledky prináša referendová otázka, prezradil v rozhovore pre týždenník TREND advokát Peter Kubina, riadiaci partner spoločnosti Dentons.

Slovensko čaká referendum, ktoré sa bude týkať možnosti skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom prípadne uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou ústavy. Ako vnímate túto referendovú otázku z pohľadu demokracie?

Slovenská republika je zastupiteľská demokracia. Ak teda hovoríme o demokracii v podmienkach Slovenskej republiky, tak ju vždy vnímam s prívlastkom zastupiteľská. Preto z pohľadu, ak by v referende bola prijatá navrhovaná zmena ústavy, zastupiteľskú demokraciu by to urobilo v porovnaní s dnešným stavom menej stabilnou. Prinieslo by to jej oslabenie. Pri mojej práci som sa zaoberal predovšetkým súladom otázky s ústavou. A v tomto prípade je môj právny záver taký, že čo do obsahu a možných dôsledkov je referendová otázka nie celkom múdra, ak to môžem tak nadnesene, eufemisticky povedať.

Ale nie všetko, čo nie je múdre, je aj protiústavné.

Presne tak. Ústava nie je testom múdrosti. Preto z tohto pohľadu referendová otázka ani nebola predmetom prieskumu Ústavného súdu SR. Ale to nič nemení na tom, že z môjho pohľadu by prípadné dôsledky boli pomerne zničujúce pre zastupiteľská demokraciu.

Ak spomínate zničujúce dôsledky pre demokraciu, prečo to takto vnímate? Čo je dôvod?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa