Slovensko trpí výrazným nedostatkom zdravotných sestier. Podľa riaditeľa kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáša Koberu ich na Slovensku chýba až 16-tisíc. Napriek zvýšeným platom zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach či stabilizačným príspevkom zdravotné sestry zo systému odchádzajú. Mnohým z nich napriek rokom praxe nie je uznaný nárok na vyššiu mzdu, pokiaľ nepracovali v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Legislatívna „diera“ im tak namiesto motivácie prináša pocit diskriminácie.

Reálnu pomoc neočakávajú

Lukáš Kober tvrdí, že reálnu pomoc zo strany dočasne poverenej vlády nie je možné očakávať. „Zatiaľ rezortu posielame podnety od sestier z terénu. My ako organizácia nevieme otvoriť zákon a priamo realizovať zmeny. Musí prísť podnet zo strany vlády,“ uviedol pre TREND.

Ako dôvody odchodu však okrem výšky miezd uvádzajú zdravotné sestry podľa L. Kobera aj pracovné prostredie, atmosféru na pracovisku či celkový manažment práce. Ministerstvo zdravotníctva podľa komory o konkrétnych problémoch vie a informovalo tom, že ich bude riešiť.

Na uznávaní rokov praxe pracujú

Ministerstvo zdravotníctva informovalo týždenník TREND o tom, že zo strany rezortu bola identifikovaná potreba stabilizácie nedostatkových profesií v ústavných zdravotníckych zariadeniach, a to aj prostredníctvom navýšenia platov s uznávaním odpracovaných rokov. Ministerstvo priznáva, že na základe legislatívy je možné u pracovníkov uznať iba takú prax, ktorú vykonávali v minulosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku alebo v zahraničí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa