Priame platby v ambulanciách sa stávajú realitou. To, že zdravotná starostlivosť nie je zadarmo, potvrdil aj dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Navyše, podľa jeho slov, je v súčasnosti taká drahá, že spoluúčasť pacienta na jej úhrade bude nevyhnutná.

„Pokiaľ chceme zachovať kvalitu na úrovni 21. storočia, určite bude potrebný aj nárast zdrojov v zdravotníctve zo štátneho rozpočtu. Ale ani otázka spoluúčasti nie je vylúčená. Myslím si, že sa tým treba vážne zaoberať,“ uviedol V. Lengvarský.

Rozhovor s Jaroslavou Orosovou, prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov a Naďou Trenčanskou Bedušovou, výkonnou riaditeľkou Zväzu ambulantných poskytovateľov.
Neprehliadnite

ZAP: Štát prisľúbil zvýšenie platby za poistenca štátu. Priame platby sú však stále na stole

Členovia Asociácie súkromných lekárov (ASL) navyše avizuje zavedenie poplatkov od 1. februára pre pacientov na kompenzáciu nákladov v prípade, ak vláda nedofinancuje ambulantný sektor. ALS informovala o tom, že svojich členov už oboznámila, ako majú v prípade nedofinancovania postupovať. Výška poplatku má byť individuálna „Zatiaľ by mala byť podobná ako pri ústavnej a ambulantnej pohotovostnej službe, čiže od dvoch do desiatich eur,“ uviedol prezident ASL Marián Šóth.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa