Vyššie mzdy ani stabilizačné príspevky nedostatok personálu v zdravotníctve nezachránia, tvrdí riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober. V rozhovore pre týždenník TREND prezradil, s akými prekážkami sa zdravotníci stretávajú pri pretavovaní opatrení vlády do praxe, aj to, koľko zdravotných sestier a pôrodných asistentiek slovenské zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje.

Univerzitná nemocnica Bratislava informovala, že má čoraz väčší problém s nedostatkom zdravotných sestier. Koľko sestier na Slovensku chýba?

Situácia so zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami je na Slovensku katastrofálna, až tragická. Dá sa povedať, že máme najextrémnejší nedostatok zo všetkých sledovaných krajín OECD. Na Slovensku chýba viac ako 16-tisíc sestier. Tieto údaje sme opakovane prezentovali aj počas pandemických rokov. V roku 2022 sa situácia o niečo zlepšila, ale exodus sestier neustále pokračuje. A, bohužiaľ, žiadne zvýšenie miezd alebo stabilizačné príspevky tomu nijakým spôsobom nezabránili.

Patríme medzi krajiny Európskej únie, v ktorých je neustály pokles sestier. Sledujeme to v rámci registra sestier a registra pôrodných asistentiek, ktorý vedieme v rámci Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Exodus sestier, či už z profesie, alebo exodus sestier do zahraničia, do vyspelejších zdravotníckych systémov v rámci Európskej únie pokračuje aj naďalej a nevidíme zlepšenie situácie na trhu práce.

Koľko sestier ročne pribudne do systému?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa