Energetickej kríze sa samosprávy nevyhnú. Štát hľadá riešenia, ako by mohol mestám a obciam pomôcť. O tom, ako prebieha dialóg medzi štátom a samosprávami, viac prezradil v rozhovore pre TREND riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

Kedy začali samosprávy upozorňovať na to, že blížiace sa obdobie z hľadiska cien energií nemusia zvládnuť samy?

Začiatkom októbra minulého roku sme upozornili na problémy, v polovici októbra sme žiadali spoločné rokovanie parlamentných výborov pre hospodárstvo a verejnú správu za účasti Úradu pre verejné obstarávania a Najvyššieho kontrolného úradu SR. Až v polovici decembra minulého roku sa rozhýbal hospodársky parlamentný výbor a výbor pre verejnú správu, ktorého sa samosprávy bezprostredne dotýkajú. Bohužiaľ, nepreložili ani slamku.

Prečo výbory nepriniesli žiadne riešenia?

To, že sa neuskutočnilo rokovanie výboru pre verejnú správu, dokazuje, že výbor nechápe, aký zmysel má ochraňovať mestá a obce, ktoré sú najväčšími zriaďovateľmi škôl, sociálnych zariadení, kultúrnych domov a podobne. Rovnako sa ukázalo, že hospodársky výbor je bezzubý a je odkázaný skôr na pokyny z ministerstva hospodárstva alebo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Samosprávy upozorňovali na zvyšujúce sa ceny energií ešte v minulom roku. Dostali odvtedy pomocnú ruku zo strany štátu v nejakej podobe? Premiér Eduard Heger tvrdí, že so samosprávami pravidelne rokuje…

Pán premiér hovorí dookola to isté. Len sa nepohýname z miesta. Na septembrovom sneme Združenia miest a obcí Slovenska nám povedal, že máme prísť s kvantifikáciou dopadov nárastu cien energií. S tým sme však prišli už vo februári. Už vtedy bolo jasné, že samosprávy budú nútené upravovať svoje rozpočty, čo sa premietlo do oklieštenia výdavkov aj služieb. Sumarizovanie výdavkov za elektrinu v roku 2021 sme vnímali ako silný argument pri vyjednávaní o výške kompenzácií. Odvtedy sa neudialo nič.

Ako je možné, že premiér očakáva od miest a obcí to, čo vláde samosprávy poskytli už na jar?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa