Bývalý minister školstva Juraj Draxler sa okrem vedenia Centra pre verejnú politiku aktívne venuje aj organizovaniu akcií proti vláde Igora Matoviča. Jeho politické happeningy si na sociálnych sieťach získali popularitu ako forma bezpečného protivládneho protestu v čase pandemických obmedzení.

V rozhovore sa dočítate:
  • Prečo sa vládna koalícia bude snažiť dovládnuť do konca volebného obdobia
  • Či je možné poraziť populistov ich vlastnými metódami
  • Prečo je dnes ostré vyjadrovanie voči vláde ospravedlniteľné
  • Ako Igor Matovič zjednotil národ naprieč politickým spektrom
  • Či Hlas-SD je vhodnou alternatívou voči vláde Igora Matoviča
  • Prečo by Angela Merkelová neuspela v slovenskej politike
  • Či sa v budúcnosti chce angažovať v politike

V posledných dňoch sme boli svedkami doposiaľ najväčšej koaličnej krízy tejto vlády. Podľa medializovaných informácii je v hre aj odchod premiéra Igora Matoviča. Myslíte si, že na vyvolanie predčasných volieb bude nevyhnutné úspešné referendum?

V tejto chvíli si myslím, že koalícia sa bude snažiť nejakým spôsobom dohodnúť. Nedá sa však vylúčiť, že kríza bude pretrvávať aj niekoľko týždňov. Z ich pohľadu je racionálne, aby sa snažili spoločne dovládnuť. Ľudia, ktorí si želajú radikálnu zmenu – a k nim patrím aj ja - budú musieť nasadiť všetky sily, aby došlo k referendu o predčasných voľbách. Koalícia sa do nich sama nevrhne.

Snaha vyriešiť aktuálnu krízu za každú cenu je spojená s obavou z klesajúcich preferencií a možnej prehry v predčasných voľbách?

Áno, presne tak. Strany OĽANO, Sme rodina a Za ľudí za posledné mesiace zaznamenali značný pokles podpory. SaS síce nabrala voličskú podporu, ale čisto racionálne by pre nich bolo obrovským rizikom ísť do predčasných volieb a dúfať, že sa im podarí získať rovnakú pozíciu, akú majú dnes, v budúcej, úplne inej koalícii

SaS v stredu vyhlásila, že pokiaľ premiér Igor Matovič neodstúpi, tak všetci nominanti strany odídu z vlády aj koalície. Považujete to za politickú hru?

Nie, oni pokojne môžu odísť. To ešte neznamená, že dôjde k predčasným voľbám. Samozrejme, môže nastať nejaká hlbšia kríza, vrátane ostantatívnych odchodov z koalície, po ktorej sa budú snažiť zostaviť vládu nanovo. No nie cez predčasné voľby, ale na báze aktuálneho rozdelenia síl v parlamente.

Ešte v decembri ste uviedli, že podľa vašich informácií je výmena na poste premiéra na spadnutie. Vtedy ste povedali, že jeho nástupcom by mohol byť minister obrany Jaroslav Naď. V poslednej dobe sa v tomto kontexte skloňuje skôr meno ministra financií Eduarda Hegera. Viete si predstaviť vládu bez Igora Matoviča?

Podľa mňa si to ani veľa ľudí v samotnej koalícii nevie celkom predstaviť. Aj vzhľadom na úplne dominantnú pozíciu Igora Matoviča v strane. Skôr si myslím, že OĽaNO sa bude tvrdo snažiť nechať túto pozíciu Igorovi Matovičovi.

Vidíme, že sa tu hrubo porušuje štábna kultúra, ktorú doteraz všetky vlády rešpektovali
 

Ak by náhodou došlo k tomu, že by predsa len odstúpil a stratil sa z exekutívy, nebude to v žiadnom prípade komfortná situácia. On jednoducho má psychické nastavenie, ktoré ho núti do všetkého zasahovať. Toto nastavenie je vo svojej podstate deštrukčné. Igor Matovič bude pôsobiť veľmi podobne ako doteraz, či už bude vo vláde alebo mimo nej.

Ďalšou významnou udalosťou posledných dní bolo obvinenie riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Bude to mať vplyv na vnímanie protikorupčného boja tejto vlády?

Ešte nevieme, čo sa vlastne potvrdí z medializovaných obvinení. V tejto chvíli sú aj vyšetrovatelia, aj časť prokurátorov nastavení tak, že chcú pokračovať v očiste spoločnosti. Myslím si, že v priebehu najbližších týždňov a mesiacov sa dočkáme ešte ďalších zadržaní.

To, čo to spôsobí vo vnútri koalície, či sa nebodaj začne nejaká vojna prokurátorov a vyšetrovateľov a rôznych klík, ktoré budú mať rôzne politické krytie, to ešte uvidíme. Zdá sa mi, že v tejto chvíli to sebavedomie u časti vyšetrovateľov a prokurátorov pretrváva a budú pokračovať v tom, čo sa dialo doteraz. Teda v otváraní vecí, ktoré boli dlhodobo podozrivé, len sa v minulosti z rôznych dôvodov nemohli vyšetriť

Zadržanie šéfa tajnej služby vo výkone funkcie je bezpochyby európskym unikátom. Nejde teda v tejto situácii o blamáž?

Blamážou je spôsob zadržania a to sa netýka len tohto prípadu. Treba si uvedomiť, že zatknúť niekoho v podstate bezdôvodne tak, že sa mu vlámete priamo do bytu je niečím znepokojujúcim. Nezáleží na tom, či ide o vysokého štátneho predstaviteľa, alebo nie.

Súhlasím, že sa tak vytvára negatívny dojem o Slovenskej republike. Už niekoľko mesiacov zdôrazňujem, že podporujem určité očistné procesy. Ale niečo z toho, čo medzitým vidíme, by nás malo znepokojovať. To bol napríklad aj postup pri zatknutí šéfa tajnej služby.

Druhým znepokojivým ťahom bolo nasadenie celého protiteroristického komanda na raziu v bratislavskom Digital Parku. Celkom zjavne vtedy bolo účelom zastrašiť zamestnancov, ktorí nemali s danou kauzou ani nič spoločné.

Populizmom proti populistom

Reťaze na budovách ministerstiev, vlečka hnoja a symbolický cintorín pred Úradom vlády alebo balónový „šašo Matovič“. Dalo by sa povedať, že v boji proti Igorovi Matovičovi používate jeho vlastné metódy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa