S blížiacim sa koncom tretieho dňa celoplošnej ruskej ofenzívy proti Ukrajine, pozície mnohých zahraničných aktérov sa už stihli dostatočne ujasniť. Zatiaľ čo Moskva pokračuje v útokoch na významné mestské centrá, vrátane hlavného mesta Kyjeva, ukrajinská diplomacia pokračuje s mobilizáciou zahraničných partnerov v rámci tzv. protivojnovej koalície.

Jedným z najzávažnejších prelomov na diplomatickom poli bola zmena stanoviska Nemecka, Talianska, Cypru a Maďarska. Vláda uvedených krajín sa v priebehu soboty vyjadrili za posilnenie sankcií v podobe odstránenia Ruska zo systému SWIFT. Vylúčenie Moskvy zo západného platobného systému sa tak v najbližších dňoch môže stať realitou.

Rovnako dôležité sú však informácie o potenciálnych rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou. Prvé signály o nadviazaní kontaktu medzi dvoma stranami konfliktu sa objavili v piatok, kedy Ruská federácia ponúkla poslať delegáciu do bieloruského Minsku s cieľom rokovaní o neutralite Ukrajiny. Návrh však narazil na námietky zo strany Kyjeva, ktorý ruskú ponuku kontroval návrhom bilaterálnych rokovaní v poľskej Varšave. 

Nakoľko sú obe lokality pre jednu zo zúčastnených strán neprijateľné, Moskva obvinila Kyjev z nezáujmu o diplomatické riešenie konfliktu. Hovorca Kremľa Dmitry Peskov v sobotu na tlačovej konferencií dokonca uviedol, že prezident Vladimir Putin v záujme o dialóg rozkázal v piatok zastavenie postupu hlavnej ruskej ofenzívy. Moskva naďalej trvá na tom, že hlavnou podmienkou k začatiu rokovaní je ukrajinská kapitulácia. Ruský rezort obrany preto v sobotu poobede vo vyhlásení uviedol, že armáda dostala rozkazy k rozšíreniu svojej ofenzívy na území Ukrajiny. 

Tvrdenia ruskej diplomacie však rýchlo vyvrátilo okolie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev naďalej tvrdí, že má záujem rokovať o potenciálnej neutralite a bezpečnostných garanciách pre Ukrajinu. Odmieta však ultimatívne žiadosti zo strany Moskvy. 

Neprijateľný Minsk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa