Populárne opatrenia vlády nútia samosprávy zvyšovať dane a poplatky. Zvýšený daňový bonus citeľne ukráti rozpočty miest a obcí. Mnohé z nich nebudú môcť zabezpečiť taký rozsah a kvalitu služieb, ktorý považujú obyvatelia za prirodzený. Ako sa s výpadkom v rozpočte vyrovná mesto Žilina prezradil TRENDU primátor Peter Fiabáne.

Na snímke primátor mesta Trenčín Richard Rybníček počas tlačovej konferencie Únie miest Slovenska na tému - Protest samospráv proti znižovaniu bezpečia a kvality žťvota obvateľov 29. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Rušenie MHD, vyššie poplatky aj prenájmy. Proti návrhu OĽaNO sa postavili aj vlastní

Ako vnímate dialóg samospráv so štátom? 

Jednoznačne chýba väčšia dôvera vo vzťahu štátu so samosprávou. Samosprávy v posledných rokoch dokázali, že vedia problémy Slovenska riešiť. Dnes je samospráva štátu oporou, no napriek tomu je štátom atakovaná. Najmä zmenami, ktoré na jednej strane ľuďom pomáhajú, no na druhej strane výrazným spôsobom oslabujú schopnosť samospráv zvládať mnohé problémy.

Aké zmeny máte na mysli?

Spoločne s ďalšími mestami z Únie miest Slovenska a zo Združenia miest a obcí Slovenska sme jasne deklarovali, že legislatívna nestabilita a niektoré rozhodnutia vlády majú na samosprávy negatívne dopady. Nesúhlasíme s tým, ako vláda prijíma rozhodnutia v absolútne neštandardnom legislatívnom procese alebo v skrátených legislatívnych konaniach bez akýchkoľvek analýz o finančných dopadoch na samosprávy. V súčasnej situácii, keď sa pasujeme s vplyvmi energetickej krízy a inflácie, mnohé vládne opatrenia výrazným spôsobom ovplyvňujú mestské kasy.  

Akým problémom čelia v súčasnosti samosprávy?

Čelíme množstvu výziev a problémom, ktoré sú spojené so starnutím obyvateľstva, s klimatickou zmenou a, samozrejme, aj výzvami, akou bola pandémia covid-19, konflikt na Ukrajine či investičný dlh. Toto sú problémy, ktoré ešte dnes akceleruje energetická kríza, inflácia a zvyšovanie cien. Vytvára sa tak obrovský tlak na financovanie samospráv, pre ktorý sa nedokážeme jednoducho a rýchlo vyrovnať so spomenutými problémami.

Ako budú samosprávy tieto problémy riešiť?

Viaceré mestá a obce budú musieť riešiť túto situáciu nepopulárnymi opatreniami, ktoré zaťažia rodinné rozpočty samotných obyvateľov. Aby sme vedeli zabezpečiť chod mesta, budeme musieť pristúpiť k zvýšeniu daní a miestnych poplatkov, škrtať dotácie aj obmedzovať niektoré služby.   

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa