Podpredseda EK Margaritis Schinas je jeden z najbližších spolupracovníkov Ursuly von der Leyenovej. Bol na slávnostnom ceremoniáli futbalových Majstrovstiev sveta 2022 v Katare a v poslednom čase často hovoril o úspešných pracovných reformách v tejto krajine Perzského zálivu. Práve M. Schinas presadzoval, aby EK pred pár mesiacmi odporučila uľahčenie vízovej povinnosti pre Katar a Kuvajt, pripomína portál Politico.

Keď sa však novinári tento týždeň v pondelok na tlačovom brífinku pýtali šéfky EK na podrobnosti o jeho návšteve v Katare a vzťahoch s touto krajinou, žiadna odpoveď neprichádzala, čo prítomných novinárov nahnevalo. Opakovane a nástojčivo žiadali o odpoveď. No žiadna neprišla. Šéfka EK novinárske otázky ignorovala.

Nezabudla však pripomenúť návrh na širšie fungovanie registra transparentnosti, ktorý by mal dohliadať na všetky inštitúcie Európskej únie a „neumožňovať žiadne výnimky“. V podstate ide o zoznamy, kedy a za akým účelom sa stretli euroúradníci napríklad s predstaviteľmi lobistických skupín a podobne.

Nejde o ojedinelý prípad

Na aktuálnu kauzu s vyšetrovaním údajnej korupcie v Európskom parlamente zareagovala aj Transparency International EU. Jej riaditeľ Michiel van Hulten v stanovisku uvádza, že nejde o ojedinelý prípad v EP.

„ Europarlament počas mnohých desaťročí umožnil rozvoj kultúry beztrestnosti s kombináciou laxných finančných pravidiel a kontrol a úplného nedostatku nezávislého, a v podstate, akéhokoľvek etického dohľadu,“ vysvetľuje a europarlament nešetrí ďalšou kritikou:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa