Členovia Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sú pripravení abdikovať. Úvahy o tom potvrdil aj jej člen a bývalý generálny riaditeľ sekcie reformnej agendy ministerstva zdravotníctva Oskar Dvořák. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať,“ povedal. V kuloároch sa pritom už niekoľko dní hovorí o tom, že o svoje miesto vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni príde aj jej generálny riaditeľ Richard Strapko. Dôvodom je historický dlh štátnej zdravotnej poisťovne, ktorý sa iba za prvý štvrťrok vyšplhal na viac ako 50 miliónov eur. Poisťovni sa dokonca prepadlo základné imanie do záporných čísel, konkrétne na -8,8 milióna eur, čo ani z ďaleka nespĺňa legislatívne danú minimálnu hranicu na úrovni 16,6 milióna eur.


pôvodný súbor:0022 Vseobecna zdravotna poistovna.jpg
Neprehliadnite

VšZP prišla o financie, ktoré do nej štát nalial, aby ju zachránil. Kam zmizli?

Ministerstvo v hlavnej úlohe

Poisťovňu však do červených čísel nechal prepadnúť sám akcionár. „Ministerstvo zdravotníctva bolo informované o každom zasadnutí dozornej rady. Tie sa konajú pravidelne. Už od minulého roka sme zaviedli rôzne opatrenia, pravidelné takzvané finančné rolling forecast (aktualizované predpovede finančných výsledkov). K týmto informáciám má prístup dozorná rada, aj ministerstvo zdravotníctva. Svojho reprezentanta má aj ministerstvo financií. Takže tvrdenie, že o hospodárskom výsledku celý sektor nevedel, nie je pravdivé,“ potvrdil O. Dvořák.

Na finančnú situáciu VšZP dozorná rada upozorňovala pravidelne. Ešte predtým, ako dal minister zdravotníctva Michal Palkovič verejné vyhlásenie k nevyhnutnosti prijať konkrétne kroky na zvrátenie dlhu poisťovne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa