Republikán Kevin McCarthy sa na čelo americkej Snemovne reprezentantov dostal po pätnástich kolách hlasovania. Domáce médiá pripomínajú, že naposledy tak dlho trvalo hlasovanie v roku 1859, teda v nepokojných časoch pred začiatkom americkej občianskej vojny. Snemovňu doteraz viedla demokratka Nancy Pelosiová.

Po jesenných kongresových voľbách však získali tesnú väčšinu v dolnej komore republikáni a rozhodovalo sa, kto bude stáť na jej čele. Pätnásťkolové hlasovanie okrem iného potvrdilo, že medzi republikánmi sa zvádzajú ostré súboje o vplyv.

Rebelujúca skupina

Proti K. McCarthymu sa postavila skupina dvadsiatich republikánov, ktorá v amerických médiách dostala prezývku „talibanská dvadsiatka“. V poslednom hlasovaní, ktoré rozhodlo o McCarthyho víťazstve, ho nepodporilo už len šesť z nich a  údajne sa o  to telefonátmi pred hlasovaním pričinil D. Trump. Napokon 216 členov hlasovalo za K. McCarthyho. Predstavitelia Demokratickej strany tvrdia, že to bolo za príliš vysokú cenu a množstvo ústupkov.

Nového šéfa snemovne sa podarilo zvoliť práve na druhé výročie útoku na Kapitol. Medzi republikánmi, ktorí nechceli podporiť K. McCarthyho, boli tí, ktorí si želali konzervatívnejšieho kandidáta, aj tí, ktorí popierali výsledky posledných prezidentských volieb, v ktorých prehral D. Trump.

Samotný K. McCarthy sa však po víťazstve D. Trumpovi poďakoval a dodal: „Nemyslím si, že by niekto mal pochybovať o jeho vplyve.“

Komplikované hlasovania

Rozbroje medzi republikánmi sa podľa všetkého ani po voľbe šéfa snemovne nekončia. K. McCarthyho zrejme čakajú podobné scenáre opakovane. Republikáni sa totiž v poslednom období rozchádzajú pri viacerých témach − od riešenia vysokej inflácie po pomoc Ukrajine zmietanej vojenským konfliktom. Britský denník Independent pripomína, že vo februári po začiatku vojny väčšina republikánov podporovala finančnú aj vojenskú pomoc Ukrajine. No o pár mesiacov neskôr už 57 republikánov hlasovalo proti miliardovému balíčku na pomoc Ukrajine.

Čoraz viac Američanov, ktorí sa dostávajú do ekonomických problémov, hľadí na pomoc vzdialenej Ukrajine pomerne skepticky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa