Elon Musk, ako nový majiteľ Twitteru, je pod drobnohľadom Európskej únie. Jej predstavitelia v uplynulých dňoch americkému miliardárovi opakovane pripomínajú, že ho môžu čakať sankcie, ak na sociálnej sieti nebude dodržiavať pravidlá. Najnovšie E. Muskovi pokutami pohrozila podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Nepáči sa jej, že Twitter zablokoval účty niekoľkým novinárom z New York Times či Washington Post.

Twitter uviedol, že ide o reakciu na to, že konkrétni novinári mali verejne zdieľať súkromné informácie o jednom z najbohatších ľudí. Účty majú mať zablokované na jeden týždeň.

Došlo k tomu po tom, čo Musk oznámil právne kroky voči jednému z vlastníkov účtu na Twitteri, vysokoškolákovi Jackovi Sweeneymu, ktorý pravidelne zverejňoval pohyby Muskovho súkromného lietadla, čo miliardár považuje za ohrozenie bezpečnosti svojej rodiny. „Kritizovať ma od rána do večera je úplne v poriadku, ale zverejňovať moju polohu v reálnom čase, a tým ohrozovať moju rodinu, to už v poriadku nie je,“ uviedol na Twitteri E. Musk.

Zákon DSA

Už skôr eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton pripomenul novému majiteľovi Twitteru, že ak nebude dodržiavať európsky Zákon o digitálnych službách (DSA), môžu mu hroziť nielen sankcie, ale aj úplný zákaz sociálnej siete. Eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa zase znepokojili nedávne výpovede stovkám bruselských zamestnancov Twitteru. Podľa neho to vyvolalo obavy, či sociálna sieť bude schopná dodržiavať novú európsku legislatívu pre digitálne platformy.

Európske inštitúcie majú, zdá sa, enormný záujem na tom, aby sa Twitter neodklonil od daného smeru a dávajú pravidelne najavo svoje obavy. V. Jourová takisto pripomína, že dodržiavanie slobody médií vyžadujú zákony eurobloku.

Metódy z minulosti

E. Musk si kritiku vždy vypočuje a pripomenie, že v jeho záujme je presadzovanie slobody prejavu. Po každom poučení zo strany predstaviteľov EÚ o tom, ako by to na sociálnej sieti malo vyzerať, sa na Twitteri objavia informácie, ktoré poukazujú na nelichotivé praktiky tweetovacej sociálnej siete z uplynulých rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa