Rezort školstva čelí kritike za meškanie v plnení míľnikov plánu obnovy. Na semafore plánu obnovy svietia viaceré z nich na oranžovo, iné na červeno, čo značí meškanie. O tom, akým problémom čelí rezort školstva vo svojich povinnostiach sme sa rozprávali s analytikom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róbertom Chovanculiakom.

Na ministerstvo školstva sa valí kritika, že nenapĺňa míľniky a ciele plánu obnovy. Ako to vnímate? Máme sa skutočne obávať toho, že ministerstvo nedosiahne vytýčené ciele?

Nepracujem na ministerstve a nemám informácie z vnútorného prostredia, ktoré by mi vedeli napovedať, čo sa tam deje a v akom stave sú jednotlivé práce. Musím sa spoliehať na verejne dostupné dáta. Na semafore, ktorý zverejňuje webový portál plánu obnovy, skutočne pri tretej platbe za ministerstvo školstva svietia červené svetlá pri niektorých úlohách. Predovšetkým pri tých, ktoré sa týkajú predškolského vzdelávania a vysokoškolského vzdelávania. Takže nemám dôvod neveriť týmto informáciám. Pravdepodobne je tam nejaké meškanie. Vieme však, že politici aj úradníci vedia byť veľmi kreatívni, keď príde na „lámanie chleba“. Keď bude Európska únia očakávať splnenie niektorých úloh, verím tomu, že dokážu odprezentovať ich splnenie. V tejto chvíli je ťažké povedať, či skutočne bude problém s čerpaním financií.

Ministerstvo školstva musí pristúpiť k viacerým reformám. Ktoré z nich považujete za najväčšie výzvy rezortu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa