V Česku je stále viac ľudí nespokojných s aktuálnou ekonomickou situáciou. Mnohí to dali najavo aj v jesenných protestných akciách. Právomoci prezidenta sú v mnohých smeroch obmedzené, môžu však nastaviť isté smerovanie. Akú ekonomickú líniu môže priniesť bývalý premiér a podnikateľ Andrej Babiš a aké sú ekonomické predstavy generála Petra Pavla? O tom pre TREND podrobnejšie hovorí politológ Jan Kubáček.

Andrej Babiš sa netají tým, že by v ekonomickej oblasti vychádzal z dlhoročných praktických podnikateľských skúseností. Aký ekonomický plán sľubuje voličom?

Jeho základná premisa bude brzdiť vládu Petra Fialu. Znamená to, že A. Babiš nebude automaticky tým, kto odsúhlasí zmeny v daňovej oblasti, najmä zvyšovanie daní či obmedzovanie sociálnej legislatívy. Bude akýmsi „baranidlom“ súčasnej politickej prevahe v poslaneckej snemovni, senáte, a aj protipólom vlády. Do politického procesu bude vnášať opozičné témy, prezentuje sa ako opozičný kandidát a politická protiváha premiéra Petra Fialu a jeho vlády.

A čo ekonomika v podaní Petra Pavla?

Je pravda, že P. Pavel v doterajších debatách nebol príliš presvedčivý a nemal celkom argumentačne nabité v momente, keď sa riešila ekonomika, štátne financie či sociálne otázky. Bolo vidieť, že ožil až v momente, keď sa riešila zahraničná politika, bezpečnosť a zahraničné bezpečnostné väzby.

Možno očakávať, že obaja kandidáti posilnia túto tému v najbližších dňoch?

A. Babiš bude zdôrazňovať, že P. Pavel rovná sa P. Fiala a spojenec súčasnej vlády, a zároveň, že vojak rovná sa primárne investovanie do zbrojenia a, naopak obmedzovanie investícií do sociálnej oblasti. Takisto bude zrejme témou aj sprísnenie daňovej legislatívy a zvyšovanie daní, pretože P. Pavel sa v niektorých ohľadoch k týmto témam prihlásil. Myslím si, že to bude hlavná línia vzdoru a marketingu A. Babiša proti P. Pavlovi.

Českí komentátori pripomínajú, že P. Pavel síce na otázky odpovedá so stoickým pokojom, no často len veľmi stručne a bez rozvitých viet, teda, že zatiaľ neprináša konkrétne predstavy, čo by urobil v ekonomickej oblasti. Aké sú jeho stanoviská čo sa týka situácie okolo ČEZ-u, aké má predstavy o riešení energetickej krízy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa