V posledných mesiacoch, keď sa vo vláde, v parlamente, ale aj mimo nich viedli ostré diskusie o zmenách lehôt väzby, najmä kolúznej, odborníci často poukazovali na právnu úpravu v Českej republike, v ktorej napríklad kolúzna väzba môže za určitých podmienok trvať maximálne tri mesiacece. Na Slovensku sú to až roky.

Proti skracovaniu lehôt vystupuje predovšetkým ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a prokurátori. Ich najvýraznejším hlasom je špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Hlavný argument ministerky a prokurátorov je, že český trestný poriadok je flexibilnejší, čo umožňuje kratšie lehoty väzby než na Slovensku. Aká je realita?

Jednoduchšie prípravné konanie

Prvý rozdiel medzi českým a slovenským trestným poriadkom spočíva v tom, že v Česku zrušili fázu stíhania „vo veci“, kým na Slovensku v roku 1999 túto fázu zaviedli znovu do praxe. Keď orgány činné v trestnom konaní začnú stíhanie „vo veci“, začnú s výsluchom podozrivých, svedkov, zbierajú dôkazy. Táto fáza môže trvať aj roky a predchádza samotnému vzneseniu obvinenia. Po vznesení obvinenia sa veľa úkonov, najmä výsluchy svedkov a už obvinených, opakuje, avšak tentoraz za prítomnosti obhajoby.

Stíhanie „vo veci“ dnes česká právna úprava vôbec neobsahuje. Orgány činné v trestnom konaní preto začínajú s výsluchmi, samozrejme, za prítomnosti obhajoby, až po vznesení obvinenia a nemusia úkony robiť duplicitne. Celý proces je rýchlejší. Pravda však je, že stíhaniu „vo veci“ sa možno vyhnúť aj na Slovensku, pretože nie je povinné a dokazovanie či výsluchy možno presunúť do fázy po vznesení obvinenia. A to se deje vo viacerých prípadoch.

Zdĺhavé stíhanie „vo veci“ však vyšetrovatelia „radi“ využívajú, pretože im umožňuje, aby nemuseli v tejto ranej fáze vyšetrovania čeliť obhajobe. Pri stíhaní vo veci, keď ešte nedošlo k vzneseniu obvinenia, však nie je možné nikoho stíhať väzobne, pretože nie sú obvinení. Preto argumenty o údajnej jednoduchosti prípravného konania v ČR nemajú v súvislosti s dĺžkou kolúznej väzby žiadnu logiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa