Najväčší záujem o bývanie v štátnych nájomných bytoch majú obyvatelia z okresu Prešov, Spišská Nová Ves a Trenčín. Bývať by chceli najmä v Bratislave, ale tiež v Košiciach či Prešove. Dopyt po štátnych nájomných bytov je ale evidentný na celom Slovensku. „Na východnom Slovensku je možno rovnaký alebo v podiele ešte väčší záujem o nájomné bývanie, než sme predpokladali,“ informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Polovica zo záujemcov pritom žije v manželstve, 31 percent je slobodných, 17 percent rozvedených a dve percentá sú vdovy a vdovci. Vyplýva to z prieskumu hnutia Sme rodina, ktoré oslovilo 45-tisíc záujemcov o nájomné byty, z ktorých odpovedalo viac ako tri tisíc v rámci rezortu práce a sociálnych vecí. Ďalšie skupiny plánuje štát osloviť čoskoro.

Nemusia byť také lacné

Hnutie Sme rodina predstavilo návrh cenovej mapy bytov na Slovensku, ktorý plánujú predložiť ešte v tomto týždni do medzirezortného pripomienkového konania. V bratislavskom kraji sa cena jednoizbového nájomného bytu na základe údajov z návrhu môže vyšplhať na 276 eur, dvojizbového na 455 eur, trojizbového bytu na 658 eur a štvorizbového na 770 eur. Odlišné ceny sú v druhom najžiadanejšom kraji, v prešovskom, kde sa ceny jednoizbových bytov budú pohybovať do 165 eur, dvojizbových do 271 eur, trojizbových do 391 eur a štvorizbových bytov do 457 eur.

„Ide o výšku nájmov vrátane odhadovaných servisných poplatkov a energií a po zohľadnení príspevku zamestnávateľa, ktorý podľa zákonu o štátnej podpore nájomného bývania umožňuje,“ povedal podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina). Na nájomné bývanie môže prispieť zamestnávateľ maximálne do výšky 360 eur, pričom daný príspevok bude oslobodený od odvodov a daní. Príspevok však zamestnávateľ nie je zo zákona povinný poskytnúť, rovnako nie do maximálnej výšky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa